Slovensko má bohaté zásoby vody a je ochotné pomáhať druhým, uviedol Taraba pri príležitosti Svetového dňa vody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri príležitosti Svetového dňa vody si envirorezort pripomenul význam dostatočného množstva bezpečnej pitnej vody. Ministerstvo životného prostredia SR uviedlo, že Slovensko patrí vďaka zdrojom kvalitných podzemných vôd k štátom z najvhodnejším zdrojom pitnej vody.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba uviedol, že Slovensko má bohaté zásoby vody a envirorezort je zodpovedný za čistotu a kvalitu vôd a ich dobrý manažment.

Slovensko ako súčasť hydrodiplomacie

Mali by sme byť aktívnejší aj na medzinárodnom poli, pretože voda je nedostatkovým tovarom a je čoraz vzácnejšia. Veľa národov a štátov vo svete je odkázaných na dovoz vody alebo revolučný manažment vôd. Slovensko je v tejto veci ochotné pomáhať druhým a byť súčasťou hydrodiplomacie,“ zdôraznil Taraba a doplnil, že sa na pozvanie predstaviteľov Indonézie sa zúčastní celosvetového kongresu o vodách.

Kampaň Organizácie Spojených národov (OSN) v rámci Svetového dňa vody upozorňuje, že voda môže byť zdrojom, ale aj riešením konfliktov, ktorým ľudstvo čelí. Kľúčom k riešeniam je spolupráca v oblasti spravodlivého a udržateľného využívania vody prostredníctvom medzinárodných dohovorov.

Investičný dlh

Taraba tiež informoval, že Slovensko má v budovaní vodárenskej infraštruktúry obrovský investičný dlh, viac ako 1,5 miliardy eur. Dodal, že v tejto súvislosti envirorezort zintenzívňuje pomoc samosprávam v oblasti vodárenských projektov prostredníctvom európskych fondov, ale aj Environmentálneho fondu, ktorý do konca marca zverejní harmonogram pripravovaných špecifikácií a výziev.

V rámci Programu Slovensko je alokovaných takmer 600 mil. eur celkovo na opatrenia zamerané na podporu udržateľného vodného hospodárstva. Z toho na zabezpečenie zásobovania obyvateľstva pitnou vodou a obnovu infraštruktúry je vyčlenených cca 146 mil. eur. Prislúchajúce národné spolufinancovanie predstavuje ďalších cca 26 mil. eur,“ upresnil Taraba.

Správne hospodárenie s vodou

Ministerstvo doplnilo, že stupňujúce sa prejavy klimatickej zmeny, ako sú bleskové povodne a sucho, trápia čoraz častejšie aj jednotlivé regióny Slovenska. Nepriaznivé dôsledky sucha sa prejavujú predovšetkým v poľnohospodárstve, lesníctve, vodnom hospodárstve, ale tiež v mestskom sídelnom prostredí.

Ministerstvo preto presadzuje opatrenia, ktoré sa zameriavajú na správne hospodárenie s vodou, zmierňujú sucho a zvyšujú vodozádržnú funkciu krajiny. Dôležitým dokumentom je Koncepcia vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, na ktorej aktualizácii ministerstvo momentálne pracuje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Enviromentálny fondMŽP Ministerstvo životného prostredia SROrganizácia Spojených národov (OSN)