Slovensko spoločne s Rumunskom a Fínskom predložilo v Bruseli na Rade ministrov životného prostredia Európskej únie (EÚ) návrh na preklasifikovanie medveďa hnedého do nižšej kategórie, ktorý by umožnil efektívny a aktívny zásah do populácie medveďa.
Bojkot zmien pre iné štáty
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba zdôraznil, že populáciu medveďa v EÚ má len 16 štátov a je nepochopiteľné, že štáty čo nemajú žiadnu populáciu medveďa hnedého blokujú zmeny pre tie štáty, kde medvede útočia na životy ľudí.
Slovensko má bohaté zásoby vody a je ochotné pomáhať druhým, uviedol Taraba pri príležitosti Svetového dňa vody
„Ak odmietate preklasifikovať ochranu medveďa na celoeurópskej úrovni, tak dajte aspoň výnimku Slovensku, Rumunsku a Fínsku, aby si problém regulovali individuálne podľa vlastných potrieb občanov,“ uviedol Taraba s tým, že iniciatívu podporili okrem predkladateľov aj ďalšie štáty ako Taliansko, Maďarsko, Bulharsko či Slovinsko.
Slovensko si nemôže dovoliť čakať
EÚ sa však rozhodla iniciatívu ďalej analyzovať a s rozhodnutím prísť až v roku 2026. Podľa Tarabu si Slovensko nemôže dovoliť čakať ďalšie roky, kým padne definitívne rozhodnutie.
„Nebudeme tolerovať ohrozovanie ľudských životov, detí a matiek a v najbližšom období predstavíme na národnej úrovni vlastné riešenie a vytvoríme právny rámec pre odstrel medveďov. A to nielen v intravilánoch obcí, ale rovnako v extravilánoch susediacich s mestami a obcami, okolo turistických centier a zastavaných plôch. Dáme priestor aj opozícii ukázať sa, či stojí na strane občanov, ich zdravia a životov, alebo rôznych mimovládok, ktoré rozprávajú, že medvede sú bylinožravce a občanom nič nehrozí,“ dodal Taraba.
Revízia smernice EÚ
Ministri tiež diskutovali o revízii smernice EÚ o odpadoch, ktorá sa zameriava na znižovanie množstva potravinového a textilného odpadu. Taraba uviedol, že Slovensko v tejto súvislosti podporuje rozumné riešenia, ktoré znížia množstvo potravinového odpadu a rovnako podporia triedený zber textilu a šatstva, a to vrátane celého systému nakladania s textilom.
KDH žiada Tarabu o odmietnutie zákona Európskej únie o obnove prírody, môže ohroziť slovenských farmárov
Ministri otvorili aj tému klimatického cieľa EÚ do roku 2040. Vicepremiér Taraba v tejto súvislosti zdôraznil potrebu, aby Európa bola nielen lídrom v dekarbonizácii priemyslu a energetiky, ale aby sa nastavil mechanizmus priebežného vyhodnocovania dosiahnutých cieľov a ich prípadné prehodnocovanie či neprimerane neohrozujú konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva a bohatstvo európskych občanov.