Taraba rokoval s KDH o navrhovanom ústavnom zákone o medveďoch, v zmysle odstrelu sú na rovnakej ideovej vlne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Michal Veterník
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimoriadna parlamentná schôdza k útokom medveďov sa v utorok 9. apríla na základe žiadosti predkladateľa neuskutoční. Vládny návrh zákona i návrh na skrátené legislatívne konanie, ktoré mali problematiku s medveďmi riešiť, budú zaradené do programu riadnej parlamentnej schôdze, ktorá sa začína 16. apríla. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.

Ústavný zákon možno nahradí iný

Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) rokoval s predstaviteľmi Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) o ústavnom zákone o medveďoch. Zhodli sa na tom, že riešenie odstrelu medveďov cez zrušenie správneho konania je nevyhnutné.

Šéf envirorezortu tiež dodal, že KDH mu predložilo vlastný návrh, ktorý ide veľmi podobným smerom, ale cez iný druh zákona.

„Ja som vyšiel KDH v ústrety v tom, že využijeme najbližšie 3 – 4 dni na expertíznu prípravu spoločného zákona. My z SNS a koalície stále trváme na tom, že najlepšie riešenie je ústavný zákon. Ale ak nájdeme čo najširšiu podporu pre vyriešenie tohto problému, tak sme ochotní sa o tom baviť,“ povedal Taraba.

Bezpečnostný aj environmentálny problém

O medveďoch telefonoval aj s Michalom Šipošom, poslancom hnutia Slovensko. Taraba doplnil, že chcú nájsť kompromis, pričom z otázky medveďov nechce robiť politiku, nakoľko v tomto prípade ide o bezpečnostný aj environmentálny problém.

„S KDH sme na rovnakej ideovej vlne v zmysle odstrelu medveďov. Právne riešenie si budeme dodiskutovávať. Za týmto účelom dnes požiadam predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, aby mimoriadnu schôdzu o medveďovi posunul o pár dní alebo týždeň. Verím, že dovtedy nájdeme zhodu s časťou opozície na právnom riešení s tým, že stále bude k dispozícii aj ústavne riešenie. Myslím si, že sme vo finálovej etape a do 2-3 týždňov budeme mať konečné efektívne riešenie problému odstrelu medveďa,“ informoval Taraba.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) chcel zvolať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k riešeniu ochrany ľudí pred útokmi medveďov z dôvodu „ďalšieho vážneho útoku šelmy na človeka“.

V katastrálnom území obce Kvačany v okrese Liptovský Mikuláš prišlo k stretu lesníka s medveďom hnedým. Podľa informácií Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR bežiaci medveď narazil do lesníka na úzkom lesnom chodníku v svahovitom teréne s hustým bukovým porastom.

Po náraze 35-ročný muž spadol a utrpel zranenie hrudníka, chrbtice a zlomeninu rebier. Na odplašenie medveďa trikrát výstražne vystrelil, pričom medveďa nezasiahol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNR SR Národná rada Slovenskej republiky