Taraba rokoval s rakúskou kolegyňou o národných parkoch či jadrovej energii, prebrali aj ďalšie témy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Spoločné rokovanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu so spolkovou ministerkou pre ochranu klímy a životného prostredia Rakúska Leonore Gewesslerovou. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Klimatické záväzky, využívanie jadrovej energie, skúsenosti s riadením národných parkov či podpora obehového hospodárstva boli témami spoločného rokovania ministra životného prostredia Tomáša Tarabu so spolkovou ministerkou pre ochranu klímy a životného prostredia Rakúska Leonore Gewesslerovou.

Ako ďalej informoval tlačový odbor envirorezortu, ministri sa stretli počas klimatickej konferencie COP28 v Dubaji.

Usilujú sa o dobré susedské vzťahy

Taraba rakúsku ministerku informoval o slovenských záväzkoch k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Spomenul koniec dotovania ťažby uhlia a výroby elektriny zo spaľovania uhlia na hornej Nitre, investície do nízkouhlíkových technológií, dekarbonizácie priemyslu či energetiky.

Rovnako zdôraznil význam využívania jadrovej energie pre Slovensko, vďaka čomu podľa neho patrí naša krajina medzi štáty s najčistejšou výrobou elektrickej energie na svete.

„Odlišný postoj Rakúska k využívaniu jadrovej energie ako čistého zdroja energie však nebráni rozvoju spolupráce medzi našimi krajinami. Usilujeme sa o dobré, ba až nadštandardné susedské vzťahy. Inšpirovať sa chceme v témach rozvoja regiónov, riadenia národných parkov, ako aj v otázkach ekologického spracovania odpadu,“ skonštatoval slovenský minister.

Skúsenosti Rakúska chce zúročiť aj u nás

Rakúska ministerka podľa envirorezortu vyzdvihla prínos národných parkov, ktoré zohrávajú výnimočnú úlohu v štátnej politike ochrany prírody. Sú podľa nej nositeľom regionálneho rozvoja a prostredníctvom správ národných parkov budujú infraštruktúru pre návštevníkov, iniciujú projekty zamerané na ochranu prírody a výskum, budujú priestory na vzdelávanie a starajú sa o prácu s verejnosťou. Rovnako vyvíjajú programy pre návštevníkov založené na zážitkoch v prírode.

Taraba chce podľa vlastných slov v tejto súvislosti skúsenosti susedného Rakúska s riadením národných parkov zúročiť aj na Slovensku.

Ministri na rokovaní otvorili aj tému obehového hospodárstva. Dôležitosť šetrného využívania prírodných zdrojov a opätovného využívania materiálov ilustroval Taraba na systéme zálohovania PET fliaš a plechoviek. Systém zálohovania bol na Slovensku spustený 1. januára 2022, pričom miera návratnosti plastových fliaš a plechoviek od nápojov dosahuje v aktuálnom roku úroveň viac ako 90 percent. Rakúsko plánuje spustiť zálohovanie v roku 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Leonore GewesslerováTomáš Taraba