Toxické PCB látky im roky ohrozovali zdravie. Ak ľudia na Zemplíne nedostanú odškodnenie, príde podľa PS na rad žaloba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Pri ochrane ŽP nebude čakať 100 dní
Zľava: Zvolení poslanci za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Štefan Kišš a Tamara Stohlová, podpredseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Hojsík a europoslanec Michal Wiezik počas brífingu v centrále strany PS na tému: Progresívne Slovensko (PS) pri ochrane životného prostredia nebude čakať 100 dní. Bratislava, 20. október 2023. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh právnych krokov smerujúcich k odškodneniu miestnych obyvateľov za ujmy spôsobené znečistením toxickými polychlórovanými bifenylmi (PCB) dnes zástupcom regiónu Zemplína odovzdali členovia strany Progresívne Slovensko. Podľa podpredsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Hojsíka bola ujma obyvateľom spôsobená nielen toxickými PCB látkami, ale aj nečinnosťou, nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov a ich nesprávnou implementáciou práva Európskej únie.

Postup krokov dal podpredseda EP vypracovať u renomovanej advokátskej kancelárie.

Cieľom je spravodlivé odškodnenie

Ako informoval Hojsík, prvým krokom je žiadosť voči ústrednému orgánu štátnej správy o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody spôsobenú nesprávnym úradným postupom, čo vyplýva zo zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci.

“Chceme dosiahnuť spravodlivé odškodnenie ľudí zo Zemplína za ujmy spôsobené znečistením PCB. Boli by sme radi, ak by k nemu došlo na základe dohody, bez potreby vymáhať nároky na súde. Ak Ministerstvo životného prostredia SR neuspokojí oprávnené nároky dotknutých Zemplínčanov na náhradu škody, budú sa poškodení za našej pomoci domáhať náhrady škody prostredníctvom žaloby,” spresnil Hojsík.

Zozbierali potrebné údaje

Hojsík a poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Mesterová sa na pondelkovom stretnutí so starostami a primátormi z oblasti Zemplína venovali aj ďalším krokom. Jedným z nich je zozbieranie potrebných údajov od obyvateľov, ktorí prejavia záujem o účasť na konaní o odškodnenie za ujmy spôsobené znečistením PCB.

„Vlády a kompetentné štátne orgány sú povinné dodržiavať a implementovať slovenské aj európske zákony. Ľudia žijúci v oblasti kontaminovanej znečistením z Chemka Strážske si, žiaľ, zažívajú, aké to je, keď si štát a jeho orgány tieto povinnosti po desaťročia neplnia. Členské štáty sú v takomto prípade povinné nahradiť fyzickým a právnickým osobám škodu spôsobenú porušením práva EÚ,“ dodala Mesterová.

Dopady na zdravie finančné odškodnenie nezmení

Podľa jej slov finančné odškodnenie už síce nepredíde dopadom znečistenia PCB látkami na zdravie ľudí, ale môže pomôcť miestnym lepšie sa vysporiadať so súčasnými rizikami a aspoň čiastočne vykompenzovať ich straty a náklady. Zároveň žaloba zvýši tlak na zrýchlenie krokov k odstráneniu znečistenia PCB, ako aj k riešeniu ďalších environmentálnych záťaží.

Na stretnutí Hojsík so svojím tímom tiež ponúkli odbornú pomoc zástupcom regiónu Zemplín v otázke účinného riešenia zneškodnenia odpadov s obsahom PCB a starých záťaží spôsobených výrobou PCB.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Hojsík
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRPS Progresívne Slovensko