Turisti sa v Tatrách medveďov báť nemusia, stačí ak budú dodržiavať zopár odporúčaných pravidiel

Medveď
Foto: ilustračné, pixabay.com

Počet stretov medveďa v intraviláne mesta Vysoké Tatry denne narastá, túlajú sa v okolí parkov, bytových domov, záhrad a kontajnerov. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa mesta Daniela Birková.

Medvede sa udomácnili na sídliskách

V sobotu (21. mája) zrazila električka medveďa na trati medzi Tatranskou Lomnicou a Starým Smokovcom, išlo o posledný večerný spoj.

Medveď túto zrážku neprežil. Na internete sa tiež objavujú viaceré videá s medveďmi prechádzajúcimi sa po železničnej trati.

Minulý týždeň v piatok bol medveď v Tatranskej Lomnici v intraviláne mesta a na sídlisku, tiež v Tatranskej Lomnici, videli miestni dve medvedice a tri mladé,“ priblížila Birková.

Mesto sa s návštevami medveďov borí viac ako desať rokov. Ako v minulosti informovala samospráva, kým v roku 2010 bolo zaznamenaných 97 hlásení výskytu medveďa priamo v meste, v roku 2015 to bolo 248.

V roku 2019 sa ich počet vyšplhal na viac ako 700. Odvtedy toto číslo podľa zástupcu náčelníka tamojšej mestskej polície Jozefa Štefaňáka nekleslo.

„Výskyt medveďa tu mávame každý deň. Ak nie v Lomnici, tak niekde v kotline, ak nie tam, tak na Hágoch či v Polianke,“ opísal pre SITA. Tento problém síce trvá roky, no podľa jeho slov sa turisti zatiaľ obávať pobytu v Tatrách nemusia. „Mali by byť obozretní, robiť prirodzený hluk,“ poznamenal.

Turisti v ohrození nie sú

Hoci sa medvede objavujú v intraviláne turistického centra, ani podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej nie sú pre turistov hrozbou.

„Zo strany zahraničných turistov sme nezaznamenali konkrétne obavy z prítomnosti medveďov. Je pravda, že sa na nich opýtajú, ale občas to vyznie skôr ako „vtipná otázka“. Našli sa však aj turistov, pre ktorých je dôležité vedieť, že sú v bezpečí. A v bezpečí sú. Je, samozrejme, potrebné zachovávať patričnú opatrnosť na miestach, kde je potvrdená jeho pravidelná prítomnosť,“ skonštatovala.

Skôr sa nazdáva, že možné nebezpečenstvo hrozí v prirodzenom prostredí medveďov, niekde uprostred lesov. „Turistické trasy a chodníky, ktoré sú aj aktuálne dostupné, sú hojne navštevované ľuďmi a bezprostredný výskyt medveďov je skôr v izolovaných častiach Tatier, v dolinách či lesoch. To sú však informácie sprostredkované, oblastná organizácia nevie posúdiť chovanie medveďa, na to sú tu iné organizácie v Tatrách,“ dodala Blašková.

Hľadanie potravy v kontajneroch

Medvede v minulosti často lákali najmä odpadkové koše a kontajnery. Samospráva nechala v predošlých rokoch vybudovať desiatky staničiek na odpadové koše vo viacerých častiach mesta, neskôr ich ešte dodatočne technickými prvkami zabezpečila.

„Prax z posledného obdobia ukazuje, že väčšina stojísk na odpad v meste, takzvaných staničiek, plní svoju funkciu, funkčné sa zdajú byť v praxi aj elektrické ohradníky v okolí cintorínov,“ skonštatovala hovorkyňa Vysokých Tatier.

Zároveň upozornila na fakt, že medveď si stále hľadá cestu, ako sa dostať k potrave. „Takzvané sídliskové medvede sa naučili uľahčiť si život, a, žiaľ, útočiť na kontajnery. Situáciu však monitoruje mestská polícia mesta Vysoké Tatry a my veríme, že symbiózu človeka a prírody sa nám bude dariť napĺňať čo najlepšie,“ dodala Birková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela BirkováLucia Blašková
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry