V čiernobalockých lesoch je ohrozených až 10 mil. metrov kubických porastov, Takáč viní predchádzajúce vedenie ministerstva (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Takáč
Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V lesných lokalitách Čierneho Balogu v Breznianskom okrese je ohrozených až 10 mil. kubických metrov porastov podkôrnikovou kalamitou.

Na pondelkovej tlačovej konferencii v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč s tým, že také množstvo je ohrozené pokiaľ sa nezačnú vykonávať rýchle opatrenia.

Skanzen bude otvorený len cez víkendy

Veľkosť kalamity na začiatku tohto roka predstavovala približne 400-tisíc metrov kubických drevnej hmoty. Minister ubezpečil, že budú situáciu urýchlene riešiť aj na úrovni vlády, a spoločne s krajskou aj obecnou samosprávou hľadať možnosti, ako následne kompenzovať možné poškodenie cesty nadmernou prepravou dreva.

Kalamita na Horehroní ovplyvní aj prevádzku Lesníckeho skanzenu v tomto roku, bude otvorený len počas víkendov.

„Plnú zodpovednosť za túto kalamitu nesú predchádzajúce vedenia jednak ministerstva, štátnych lesov a podľa mňa sa do veľkej miery pod to podpísalo aj predchádzajúce vedenie ministerstva životného prostredia. Neriešili tri roky túto kalamitu, ktorá tu vznikla a zasiahla veľkú časť tohto územia,“ popísal vznik kalamitnej situácie Takáč, ktorý zároveň prisľúbil pomoc a súčinnosť pri riešení problémov plynúcich z aktuálnej situácie.

Napadnuté územie

„V súčasnosti sme na stave približne 500-tisíc metrov kubických kalamitného dreva s tým, že pre tento rok je úplne reálne, že možno tých kubíkov bude až jeden milión. Napadnuté územie je približne s rozlohou 15-tisíc hektárov, v ktorom reálne bude tých holín asi 1 000 hektárov,“ priblížil kalamitný stav generálny riaditeľ Lesy SR, š.p., Tibor Menyhart s tým, že jediným účinným bojom s touto kalamitou je asanácia tohto lesa, to znamená vyťaženie už suchého alebo napadnutého dreva.

Lesníci sú podľa generálneho riaditeľa nachystaní urobiť vodozádržné aj protipovodňové opatrenia, aby funkcia lesa, ktorá tu doteraz bola, bola naďalej zabezpečovaná, a občania Čierneho Balogu neboli nejakým spôsobom ohrození alebo obmedzení.

„Ďalšími opatreniami, ktoré ešte chceme urobiť, a už spolupracujeme s Technickou univerzitou vo Zvolene, sú aj protipožiarne opatrenia. Uvedomujeme si, že nastane aj jednorazové a extrémne vyťaženie cestnej sústavy, ktorá tu je, preto záverom bude aj samotná oprava alebo rekonštrukcia ciest, ak také poškodenia nastanú,“ doplnil Menyhart.

Obavy z kalamity

Samotné spracovanie kalamity bude realizované najmenej do konca aktuálneho roka, ale lesníci nevedia povedať dátum, kedy sa s touto kalamitou vysporiadajú.

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Roman Malatinec vyslovil obavy z toho, aby kalamita neprešla aj na druhú stranu Poľany, teda do CHKO Poľana. Uviedol tiež, že do ciest kraj investoval veľké prostriedky, a preto bude potrebné, aby prípadné poškodenia boli kompenzované.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vážnosť situácie potvrdil aj starosta obce Čierny Balog Michal Vetrák, ktorý preto zvolal mimoriadne rokovanie obecného zastupiteľstva s jediným bodom programu. Tým bude riešenie podkôrnikovej kalamity v katastrálnom území obce, uskutoční sa v stredu 13. marca o 15:00.

„Na tomto zastupiteľstve spolu s poslancami predostrieme naše požiadavky na ministerstvo, na Lesy SR a navrhneme, akým spôsobom by bolo možné následky tejto kalamity kompenzovať aj z pohľadu obce Čierny Balog. Prioritou budú určite protipovodňové opatrenia, ochrana vodných zdrojov, investície do opravy miestnych ciest a ciest v správe vyššieho územného celku,“ popísal starosta, ktorý chce tiež žiadať, aby boli počas sanácie tejto kalamity využívaní miestni podnikatelia a miestne kapacity.

Ďalšou požiadavkou obce bude, aby obnova plnej prevádzky lesníckeho skanzenu bola možná naozaj už budúci rok.

Prijatie jasných termínovaných opatrení

O vážnej situácii súvisiacej s podkôrnikovou kalamitou v čiernobalockých lesoch informoval aj primátor Brezna Tomáš Abel minulý týždeň na výjazdovom rokovaní zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja v Rimavskej Sobote.

Uviedol, že sa tu má vyťažiť viac ako 1 mil. metrov kubických drevnej hmoty a žiadal vládu aj kraj, aby urýchlene riešili prijatie jasných a termínovaných opatrení na ochranu životného prostredia, vôd, bezpečnosti, dopravy a ochrany zdravia a majetku obyvateľov. Banskobystrický župan Ondrej Lunter už prisľúbil v tejto vážnej situácii pomoc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej LunterRichard TakáčRoman MalatinecTibor MenyhartTomáš Abel
Firmy a inštitúcie Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK)Lesy SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRTechnická univerzita vo Zvolene