Na Slovensku sa usídlil nebezpečný tigrovaný komár, prenáša až 22 rôznych vírusov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tigrovaný komár
Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) potvrdilo ďalší druh invázneho komára na Slovensku. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) potvrdilo ďalší druh invázneho komára na Slovensku, konkrétne Aedes albopictus známeho ako ázijský tigrovaný komár.

„Keďže išlo o viacero nálezov v rámci bratislavskej mestskej časti Ružinov, predpokladáme, že je tu tento komár už usídlený,“ skonštatovala Viktória Čabanová, samostatná vedecká pracovníčka BMC SAV, a odborníčka na komáre.

Prenáša až 22 rôznych vírusov

Čabanová uviedla, že tento invázny druh sa z Ázie rozšírili naprieč celým svetom pomocou dovozu komodít, ako sú napríklad pneumatiky alebo okrasný bambus.

„Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje. Prenáša až 22 rôznych vírusov, ako je západonílsky (West Nile virus) vírus, ktorý na našom území už cirkuluje, no prenáša aj exotické vírusy ako sú dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica,“ dodala.

Na Slovensku bol tento druh komára zaznamenaný už v roku 2012 v okolí Košíc, no vtedy sa mu u nás ale nepodarilo usídliť.

Sezóna invázneho druhu sa začína v apríli

Odborníčka informovala, že sezóna invázneho druhu komára Aedes albopictus sa začína v apríli a končí začiatkom novembra a na rozdiel od ostatných druhov komárov je aktívny cez deň. Jeho štípanie je veľmi agresívne a ľudí dokáže značne potrápiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Množí sa v človekom vytvorených liahniskách, ako sú napríklad kontajnery a nádoby s malým množstvom vody, kvetináče, odkvapy, kanalizácia, odpad naplnený vodou a z vrchnáčiku od plastovej fľaše sa môže vyliahnuť až 200 lariev tohto druhu,“ dodala Čabanová.

Mobilná aplikácia Mosquito Alert

Na záver odborníčka uviedla, že je veľmi dôležité monitorovať výskyt týchto komárov a ochorenia, ktoré prenášajú. Taktiež pripomenula, že v jeho regulácii zohrávajú významnú úlohu hlavne obyvatelia, pretože bez nich nie je možné tieto komáre eliminovať.

„Svojou aktivitou má každý z nás vplyv na to, do akej miery nám bude v budúcnosti hroziť riziko infekcie aj exotickými vírusmi. Príkladom je aj voľne pohodený odpad, ktorý produkujeme a inváznym komárom slúži na množenie,“ ozrejmila Čabanová.

Obyvatelia boli pri potvrdení tohto komára nápomocní aj tým, že využívali mobilnú aplikáciu Mosquito Alert, prostredníctvom ktorej odborníci monitorujú invázne komáre v celej Európe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktória Čabanová