Zásahový tím usmrtil v Tatrách medvedicu, jej mláďatá pôjdu do ZOO

medvedica, medveď
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 21. júla 16:54

Zásahový tím pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody SR musel uspať a usmrtiť medvedicu, pretože stratila prirodzenú plachosť. Ochranári ešte začiatkom mesiaca previezli približne štvorročnú medvedicu s dvomi mladými z okolia Starého Smokovca do divokej prírody Vysokých Tatier.

Verili, že zviera dokáže zmeniť svoje synantropné návyky a prestane chodiť do intravilánu obcí, no nestalo sa tak. Informovali o tom v utorok z tlačového oddelenia Ministerstva životného prostredia SR.

Zviera dlhodobo pozorovali

Medvedica podľa ochranárov ohrozovala nielen obyvateľov, ale aj návštevníkov mesta Vysoké Tatry. Zviera pritom dlhodobo pozorovali, prvýkrát bolo nahlásené 28. apríla. Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) o tom informovala v tlačovej správe, ktorú poskytla Kristína Brocková, manažérka pre komunikáciu ŠOP SR.

„Už pri prvých pozorovaniach medvedica vykazovala stratu plachosti pred človekom a nereagovala na cielené plašenie. Medvedica s dvoma mladými opakovane páchala škody v lokalite Hrebienok v meste Vysoké Tatry,“ uvádzajú ochranári. Dodávajú, že pravidelne prenikala do obývaných častí mesta, kde vyhľadávala potravu v podobe zmesového komunálneho odpadu.

Medvedica napáchala viacero škôd

Medvedica odvtedy napáchala škody na drevených budovách, na Bílíkovej chate, na bufetoch v Smokovciach, železničnej stanici či na budove Slovenského zväzu sánkarov.

„Medvedica na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou a paintballovým strelivom nereagovala a do lokality sa opakovane vracala. Z dôvodu, že medvedica sa pohybovala v teréne s dvoma mladými, bol navrhnutý odchyt všetkých troch jedincov a presun do voľnej prírody v rámci územia Tatranského národného parku,“ uvádza ŠOP SR.

Pravidelný návrat do lokality

Odchyt a premiestnenie do Tichej doliny nezabralo a medvedica sa aj s mladými po šiestich dňoch ocitla medzi obcami Východná a Hybe, odkiaľ sa presunula do ústia Žiarskej doliny, kde opätovne ohrozovala ľudí a majetok.

„Zviera navyše nereagovalo ani na opakované plašenie medvedím sprejom a do lokality sa pravidelne vracalo. To dokázalo, že stupeň synantropizácie bol u tohto jedinca v pokročilom štádiu a nezvratný,“ uviedlo ministerstvo.

Dve medvieďatá

Zásahový tím preto za prítomnosti veterinára zviera uspal a následne eutanazoval. Potom odchytil jedno odrastené mláďa, ktoré poputuje do karantény v Národnej zoologickej záhrade Bojnice a následne bude natrvalo umiestnené v ZOO Košice. Ochranári zvolia rovnaký postup aj po odchytení druhého medvieďaťa.

Zásahový tím pre medveďa hnedého vznikol, aby sa predchádzalo možným konfliktným situáciám a škodám. Výskyt medveďov je možné hlásiť na linke 0903 201 879. Ak ľudia spozorujú vo svojom okolí odpadové nádoby, ktoré nie sú správne, respektíve dostatočne zabezpečené, môžu sa obrátiť na Zelenú linku na telefónom čísle 0800 144 440.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná zoo BojniceŠOP Štátna ochrana prírodyZOO Košice