Medvedicu ohrozujúcu obyvateľov Vlkolínca usmrtili, druhú čakal po zrážke s autom rovnaký osud

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia, nehoda, medveď
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 3. novembra, 14:40

Členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého eliminovali ochranným odstrelom medvedicu, ktorá ohrozovala obyvateľov ružomberskej mestskej časti Vlkolínec. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Oba medvede boli po zrážke

Päťročná medvedica vážila 107 kilogramov. „Zaujímavosťou je, že bola pravdepodobne po zrážke, keďže jej chýbali zuby a posledné obdobie sa vo Vlkolínci prikrmovala dokonca motorovým olejom,“ uviedol Miškovčík s tým, že tento synantropný jedinec ohrozoval tunajších obyvateľov priamo v dvoroch rodinných domov.

Doplnil, že zásahový tím bol vo štvrtok 2. novembra v akcii aj v ružomberskej mestskej časti Biely Potok, kde našli zrazeného medveďa. „Aj v tomto prípade to bola medvedica, asi tri roky stará s hmotnosťou okolo 60 kilogramov,“ dodal Miškovčík.

Nezvratná zmena správania

Informácie o dvojici usmrtených medveďov potvrdila aj hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková. Trojročnú zrazenú medvedicu zásahový tím v spolupráci s mestskou políciou dohľadal a po usmrtení odovzdal miestnej poľovníckej spoločnosti.

V prípade o dva roky staršej medvedice ohrozujúcej obyvateľov Vlkolínca zásahový tím na základe terénnej činnosti ako aj pozorovaní miestnych obyvateľov konštatoval nezvratnú zmenu správania.

„Medvedica si navykla na blízkosť ľudí, nereagovala na plašenie svetelnými ani zvukovými zariadeniami. Z dôvodu bezpečnosti obyvateľov bola preto z populácie odstránená a odovzdaná miestnemu poľovníckemu združeniu Smrekovica,“ uviedla Bocková.

V okolí Ružomberka je ich niekoľko

Zásahový tím pre medveďa hnedého v minulých dňoch informoval, že v okolí Ružomberka sa pohybuje do desať medveďov. Ich výskyt bol zaznamenaný v lokalitách Satelity, Kalvária, Baničné, Hrabovo a Vlkolínec.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR eviduje v rámci tohto roku do dnešného dňa 38 usmrtených medveďov v dôsledku zrážky s motorovým vozidlom, prípadne usmrtených na železnici. V tomto období zvýšenú dopravnú mortalitu vysvetľuje najmä migráciou medveďov na zimoviská.

Medvede sa presúvajú z polí, kde bola pokosená kukurica a kde už nemajú úkrytové možnosti, do vyšších polôh. V nepokosenej kukurici medvede zvykli prespávať, teraz sa však za potravou viac presúvajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Miškovčík
Firmy a inštitúcie Zásahový tím pre medveďa hnedého