Nezamestnanosť klesá v každom kraji, slovenský trh práce má však podľa Krajniaka iné problémy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MPSVAR: Vývoj na trhu práce vo februári 2023
Dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Milan Krajniak počas tlačového brífingu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o vývoji na trhu práce vo februári 2023. Bratislava, 20. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 20. marca, 14:45

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa vo februári tohto roka medzimesačne znížila o 0,06 percentuálneho bodu na 5,76 percenta. Na pondelkovej tlačovej besede to uviedol dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Nezamestnanosť klesá

Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku (PDU), ktorý je od začiatku tohto roka novým hlavným ukazovateľom o nezamestnanosti na Slovensku, vo februári medzimesačne klesol o 0,04 percentuálneho bodu na 4,40 percenta.

Nezamestnanosť klesá v každom kraji na Slovensku, aj v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji,“ povedal. Vzhľadom na nástup sezónnych prác očakáva, že nezamestnanosť na Slovensku bude ďalej klesať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Aktívne opatrenia zaberajú

Od leta 2021 do februára tohto roka klesol počet dlhodobo nezamestnaných o 23-tisíc. „Od momentu, keď to kvôli pandémii stúplo až na 97-tisíc ľudí, sme sa teraz dostali na 73,8 tisíca ľudí,“ povedal Krajniak.

Podľa neho to svedčí o tom, že aktívne opatrenia na trhu práce zaberajú. Znížil sa aj počet uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov. Na začiatku pandémie bolo v tomto veku nezamestnaných takmer 62-tisíc osôb, v súčasnosti ide podľa ministra o približne 40-tisíc ľudí.

Pokles o tretinu

Je to pokles o tretinu, čo je veľmi výrazný pokles,“ povedal. Úrady práce pritom k 20. marcu evidujú takmer 80-tisíc voľných pracovných miest.

Problém slovenského trhu práce nie je v tom, že by sme mali nedostatok voľných pracovných miest, ale máme problém v tom, ako čo najviac týchto pracovných miest obsadiť,“ tvrdí minister práce.

Zdvíha varovný prst

Trh práce podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka relatívne dobre odoláva energetickej kríze. To sa však podľa neho môže zmeniť už počas nastupujúcej jari, kedy by sa jej negatívne dopady mohli ďalej prehlbovať a do evidencie úradov práce by sa postupne mohli začať dostávať prepustení na prelome rokov. Varovný prst podľa neho zdvíha aj stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike.

„Ten zvyšuje riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce,“ dodal analytik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSme rodinaUniCredit Bank