Kto nahradí Hliváka v kresle šéfa ÚVO? O post zabojujú štyria kandidáti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Do výberového konania na nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa prihlásili štyria uchádzači – Ľubomír Kubička, Peter Kubovič, Tomáš Lepieš a Helena Polónyi.

Online výberové konanie

Úrad vlády SR o tom informoval v utorok s tým, že už zverejnil zoznam kandidátov na predsedu ÚVO. Na internetovej stránke úradu vlády sú zverejnené nielen životopisy kandidátov, zdôvodnenie kandidatúry, ale aj projekty opisujúce víziu pôsobenia vo funkcii predsedu úradu.

Súčasnému šéfovi ÚVO Miroslavovi Hlivákov uplynie päťročné funkčné obdobie v polovici septembra a ako už skôr oznámil, rozhodol sa, že opätovne už nebude kandidovať zo zdravotných dôvodov.

Verejné vypočutie kandidátov sa uskutoční najneskôr 23. septembra 2022. Možnosť klásť otázky záujemcom bude mať aj verejnosť prostredníctvom online prenosu. O presnom termíne verejného vypočutia bude úrad vlády ešte informovať.

Verejné vypočutie komisiou

„Proces voľby nového predsedu ÚVO je nastavený transparentne, kandidát musí absolvovať verejné vypočutie odbornou komisiou a splniť prísne kritériá na výber. Až následne môže byť odporučený na ďalšie schválenie vládou, resp. Národnou radou SR,“ uviedol tlačový a informačný odbor úradu vlády.

Cieľom výberového procesu je získať kandidáta, ktorý má najlepšie predpoklady na riadenie úradu a zabezpečovanie jeho nezávislosti.

Úrad pre verejné obstarávanie bol zriadený 1. januára 2000. Úrad je nezávislý ústredný orgán štátnej správy, jeho predsedu na návrh vlády volí a odvoláva Národná rada SR. Funkčné obdobie predsedu ÚVO je päťročné. Úrad v oblasti verejného obstarávania zastupuje Slovenskú republiku navonok, pracuje v odborných pracovných komisiách Európskej únie a aktívne spolupracuje so zahraničnými partnerskými inštitúciami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie