Obrazom: Opera SND odhalí v Pikovej dáme krutý boj o moc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Opera SND odhalí v Pikovej dáme neľútostný boj o moc
Nesmrteľná téma boja o moc ožije v novinke prvej opernej scény Slovenska, v opere Piotra Iľjiča Čajkovského Piková dáma. Na snímke Pavol Remenár (Knieža Jeleckij), Adriana Kohútková (Líza). Bratislava, 20. máj 2014. Foto: SITA/SND/Jozef Barinka

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Nesmrteľná téma boja o moc ožije v novinke prvej opernej scény Slovenska, v opere Piotra Iľjiča Čajkovského Piková dáma. Klasický titul uvedie Opera Slovenského národného divadla (SND) v dvoch premiérach, v piatok 23. mája a v nedeľu 25. mája o 19:00 v sídle divadla na Pribinovej ulici v Bratislave.

Ako na tlačovej besede povedal generálny riaditeľ SND a zároveň aj režisér najnovšieho spracovania Pikovej dámy Marián Chudovský, Piková dáma je veľmi náročná opera, aj hudobne aj inscenačne, je to veľká opera na Puškinov námet. Čajkovskij však pôvodný komorný, ale stále aktuálny príbeh o temných pudoch a vášniach človeka obohatil. Publikum poslednej premiéry Opery SND vo vrcholiacej 94. sezóne 2013/ 2014 preto čakajú veľké zbory a veľké masové scény.

Obrazom: Opera SND odhalí v Pikovej dáme neľútostný boj o moc

Verné stvárnenie Puškinovho odkazu

Piotr Iľjič Čajkovskij ostal v opere Piková dáma verný literárnemu odkazu Alexandra Sergejeviča Puškina. „Nie síce v zobrazení veľkej lásky s romantickým sentimentom ako v opere Eugen Onegin, ale Puškinovi ako neľútostnému kritikovi cárizmu a jeho spoločenských deformácií. Mať peniaze, bohatstvo, a tým najvyšší honor v spoločnosti, je pokušením, ktorému hlavný hrdina opery Hermann (Miroslav Dvorský/ Michal Lehotský) nedokáže odolať. Najskôr uverí lacným návodom na zbohatnutie, ale neskôr sa už neštíti ničoho, len aby získal vytúžené peniaze, pričom cena, ktorú za ne zaplatí, je pre všetkých zničujúca,“ informovalo SND.

Tvorcovia podľa Chudovského posunuli inscenáciu bližšie do 21. storočia, zjednodušili scénu i kostýmy, ktoré ilustrujú príbeh, vytvárajú akúsi „opernú fantazmagóriu“. „Piková dáma (1980) nie je dramaturgickou vykopávkou,“ upozornil dramaturg Martin Bendík, podľa ktorého je dôvodom úspechu titulu to, že analyzuje hlavnú postavu pre romantizmus 19. storočia nezvyčajným, až psychoanalytickým spôsobom.

Hermann je podľa jedného z dvojice jeho predstaviteľov – Miroslava Dvorského „fantastická rola“. Je však veľmi náročné psychologicky vystavať a udržať osobnosť Hermanna, rozvinúť jeho postavu z ničoho, cez šialenú lásku až po absolútne šialenstvo hráča, ktorý prehrá nielen peniaze, ale celý život.

Opera SND odhalí v Pikovej dáme neľútostný boj o moc
Foto: SITA/SND/Jozef Barinka

Titul bude mať dvoch skvelých dirigentov

Pikovú dámu, operu v troch dejstvách v ruskom jazyku, hudobne naštudoval Rastislav Štúr, ktorý bude titul dirigovať spolu s Pavlom Tužinským. Medzi tvorcami pripravovanej inscenácie sú ďalej Jaroslav Válek (scéna), Peter Čanecký (kostýmy), Pavol Procházka (zbormajster) a Martin Bendík (dramaturgia). Popri Miroslavovi Dvorskom alebo Michalovi Lehotskom v hlavnej úlohe sa milovníci opery v inscenácii môžu tešiť aj na ďalšie známe mená našej opernej scény.

Spomedzi mnohých účinkujúcich sa predstavia napríklad: Jitka Sapara-Fischerová, Adriana Kohútková, Terézia Kružliaková, Denisa Šlepkovská, Sergej Tolstov, Dalibor Jenis, Martin Malachovský, Ján Babjak a ďalší. Jednu z troch alternácií Lízy, ženy odhodlanej obetovať sa pre Hermanna, stvárni hosťujúca lotyšská sopranistka Liene Kinca. Úloha Lízy pre ňu nie je novou a podľa jej vlastných slov patrí medzi jej najobľúbenejšie

Po tohtotýždňovej premiére je Piková dáma na programe Opery SND najbližšie 13. a 20. júna. Viac podrobností o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke Snd.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián ChudovskýMartin Bendík
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo