Obvinený šéf košických cestárov Trišč sa sám vzdal funkcie, Trnka neotvoril rozpravu a vyslúžil si kritiku (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Trnka, zastupiteľstvo, Košice
Foto: Ilustračné, SITA/Katarína Lörincová
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 23. novembra, 16:46

Poslanci zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) vzali na vedomie vzdanie sa funkcie generálneho riaditeľa Správy ciest KSK Antona Trišča.

Učinili tak na rokovaní krajského zastupiteľstva. Za hlasovalo 46 poslancov, jeden sa zdržal a nik nebol proti.

Trnka neotvoril rozpravu

Trišč sa k dnešnému dňu (23. novembru 2023, pozn. SITA) písomne vzdal funkcie, a teda pominuli dôvody na jeho odvolanie, ku ktorému bolo krajské zastupiteľstvo pôvodne zvolané.

Predseda KSK Rastislav Trnka v rámci zasadnutia krajského zastupiteľstva, na ktorom sa krajskí poslanci mali venovať jedinému bodu, a to odvolávaniu generálneho riaditeľa Správy ciest KSK, neotvoril rozpravu.

Trnka zastupitelstvo ksk 1 1.jpg
Predseda KSK Rastislav Trnka odpovedal na otázky novinárov. Foto: SITA/Katarína Lörincová

Neúcta k poslancom krajského zastupiteľstva

Neotvorenie rozpravy po skončení zastupiteľstva kritizoval napríklad poslanec KSK Miloš Ihnát. Je toho názoru, že Trnka mal diskusiu k predmetnému bodu otvoriť, keďže ide o normálne schválený bod.

„Mal otvoriť diskusiu, on konal bez diskusie, ukončil to,“ uviedol Ihnát na adresu predsedu KSK. „A tí ľudia, ktorí tu prišli naozaj 60, 70 kilometrov z diaľky, tak tu prišli vlastne na 15 sekúnd,“ konštatoval krajský poslanec pre médiá.

Dodal, že ak by mal za deň prejsť desiatky kilometrov, spokojný by nebol, a tiež mal v úmysle povedať Trnkovi do očí určité veci. „Je to absolútna neúcta k poslancom krajského zastupiteľstva v Košiciach, bez ohľadu na to, aký majú názor na pána Trnku, alebo na pána Trišča,“ mieni poslanec.

Dôvody predmetného bodu pominuli

Trnka neotvorenie rozpravy po skončení zastupiteľstva obhajoval tým, že pominuli dôvody na predmetný bod, ku ktorému bolo zastupiteľstvo zvolané. Na margo poslancov, ktorí prekonali veľké vzdialenosti, aby sa na zastupiteľstve zúčastnili, predseda KSK uviedol, že ak by mu to umožňoval rokovací poriadok, tak by mimoriadne zastupiteľstvo zrušil, no taká možnosť nejestvuje.

Poslancom sa ospravedlnil a dodal, že predsedovia a podpredsedovia poslaneckých klubov boli informovaní, že priebeh bude takýto.

Kroky k zreformovaniu Správy ciest KSK

Trnka avizoval kroky k „zreformovaniu“ Správy ciest KSK, a podľa neho dôjde k ďalším organizačným zmenám a prenastaveniu procesov. Cieľom je, aby mal kraj do niekoľkých mesiacov funkčnú správu ciest s novým „mančaftom“.

Aktuálne nevedel uviesť, či Trišč ostane zamestnancom Správy ciest KSK, no zdôraznil, že už nie jej generálnym riaditeľom.

„Toto momentálne ideme riešiť, keďže nejako to bolo naformulované, a teraz si to musíme pozrieť aj my, že čo to presne znamená,“ povedal Trnka. Doplnil, že situácia s generálnym riaditeľom Správy ciest KSK nebude vplývať na zimnú údržbu ciest.

Trnka zastupitelstvo ksk 3.jpg
Foto: SITA/Katarína Lörincová

Vaľko a využívanie služobného auta

Ihnát tiež podľa vlastných slov disponuje informáciami o tom, že Peter Vaľko, ktorý je dočasne poverený vedením Správy ciest KSK, jazdí na služobnom aute aj súkromne, údajne najazdil za polroka 12-tisíc km, za čo však dosiaľ nezaplatil. Je toho názoru, že Trnka a riaditeľ úradu KSK by sa na to mali pozrieť. Chápe však, že tam nik iný neostáva vzhľadom na to, že včera (22. novembra) Správu ciest opustil i jej finančný riaditeľ Matej Pindroch.

Trnka na to reagoval tak, že na základe vnútornej smernice poniektorí zamestnanci Správy ciest KSK majú možnosť využívať služobné vozidlá i na súkromné účely, pričom stále na konci roka uhradia pohonné hmoty aj amortizáciu áut, čiže nejde o zdroje navyše pre zamestnávateľa.

Trnka tiež tvrdí, že Vaľko predmetné náklady za tento rok vyplatil. Vaľko bol podľa Trnku v súčasnosti jedinou možnosťou na vedenie Správy ciest KSK.

Najvyšší súd SR 22. novembra zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu z 12. novembra a obvineného šéfa košických cestárov Antona Trišča prepustil z väzby na slobodu. Ako informovala hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová, súd u obvineného nezistil dôvod na existenciu kolúznej ani preventívnej väzby. Generálneho riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja vzal pôvodne Špecializovaný trestný súd do väzby pre podozrenie na ovplyvňovanie verejných obstarávaní. Anton Trišč je stíhaný spolu s ďalším spoluobvineným Jurajom G. pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováAnton TriščRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRSpráva ciest Košického samosprávneho kraja