Od nového roka sa v Košiciach zmenia sadzby miestnych daní a poplatkov, väčšina sadzieb sa upraví o 27 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach
Mestské zastupiteľstvo na rokovaní schválilo novelu všeobecne závažného nariadenia o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Od januára sa v Košiciach zmenia sadzby niektorých miestnych daní a poplatkov. Väčšina sadzieb sa upraví o 27 percent.

Poplatok za komunálne odpady

Mestské zastupiteľstvo na sobotňajšom rokovaní schválilo novelu všeobecne závažného nariadenia o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Paušálny poplatok za odpad pre ľudí bývajúcich na sídliskách v súčasnosti predstavuje 45 eur, od budúceho roka vzrastie na 57 eur.

Seniori vo veku od 62 do 65 rokov získajú 25-percentnú zľavu a seniori nad 65 rokov budú mať 50-percentnú zľavu. Od januára vzrastie aj poplatok za nevážený množstvový zber pri odvoze raz týždenne pri 110 litrovej kuka nádobe na 247,10 eur a pri kontajneroch s objemom 1100 litrov dosiahne ročný poplatok 2471 eur.

Zníženie primátorovho platu

Od nového roku sa zároveň zníži plat primátorovi Košíc Jaroslavovi Polačekovi. Sadzby dane za byty a rodinné doby určené na bývanie sa zvýšia o 27 percent a pozemky o 30 percent.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pre majiteľa menšieho dvojizbového bytu tak môže zvýšenie predstavovať sumu necelých 90 centov mesačne, pri väčších bytoch bude nárast predstavovať niečo vyše eura mesačne. Narastú aj sadzby za garáže, chaty a stavby využívané na poľnohospodársku činnosť o 30 percent a pri ostatných stavbách, stavbách využívaných na podnikanie a u priemyselných stavieb sa poplatky zvyšujú o 40 percent.

Zároveň sa zvýšia aj poplatky za psa, a to o desať eur ročne. Majitelia psa v rodinnom dome v budúcom roku zaplatia 20 eur a tí, čo ho chovajú v byte zaplatia 50 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav Polaček