Opera SND začína nový cyklus komorných koncertov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Alena Klenková pre SND

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Operné hviezdy našej prvej opernej scény predstavia piesne Leoša Janáčka. Janáčkovej tvorbe je venovaný prvý z komorných koncertov nového cyklu Voci da camera. Uskutoční sa už túto nedeľu o 17:00 v historickej budove Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na koncerte Voci da camera – Hviezdy SND spievajú Janáčka vystúpia mezzosopranistka Terézia Kružliaková a tenorista Ľudovít Ludha. Ako ďalej agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková, v interpretácii Terézie Kružliakovej a Ľudovíta Ludhu sú na programe úpravy slovenských ľudových piesní z pera Leoša Janáčka a skladateľov najznámejší piesňový cyklus Zápisník zmizelého.

Spevákov doprevadí klavír

Klavirista Branko Ladič, ktorý bude sprevádzať spevákov, naštudoval pre koncert výber zo zbierky klavírnych miniatúr – intímnych hudobných zápiskov Po zarostlém chodníčku, ktoré Leoš Janáček skomponoval okolo roku 1900.

Leoš Janáček, jeden z najvýraznejších skladateľov nielen českej, ale aj svetovej hudobnej scény, patril k veľkým obdivovateľom folklóru a zberateľom ľudových piesní. Komorný koncert z jeho tvorby uvedie dielo „Šest národných písní, jež zpívala Gabel Eva“ pre ženský hlas a klavír.

„Keď Eva Gabelová, sedliačka z považskej obce Slatina nad Bebravou, zamestnaná vo fabrike v Modřiciach pri Brne, spievala v roku 1909 ľudové piesne z rodného kraja pánovi profesorovi Leošovi Janáčkovi, netušila, že jeho prostredníctvom sa stane takpovediac nesmrteľnou,“ citovala Izabela Pažítková dramaturga prvej časti nového koncertného cyklu SND Vladimíra Zvaru.

Opera chystá päť koncertov

Zvara pripomenul, že spev Evy Gabelovej sa zachoval na fonografickom voskovom válčeku. Popri fonografických válčekoch Bélu Bartóka sa tak zaradil medzi najstaršie zvukové záznamy slovenského folklóru.

„Janáčkove úpravy národných piesní, ktoré spievala Eva Gabelová sa tiež stali jednými z najznámejších a najobľúbenejších Janáčkových úprav ľudovej hudby,“ cituje tlačová správa ku koncertu Vladimíra Zvaru. „Záver koncertu patrí hudobnej minidráme o veľkej láske – piesňovému cyklu Zápisník zmizelého. Na scénu vstúpi tenorista Ľudovít Ludha, znalec a interpret mnohých operných úloh a koncertných partov Janáčkovho diela,“ doplnila tlačová tajomníčka SND.

Dramaturgia Opery SND plánuje v cykle Voci da camera v aktuálnej sezóne 2014/ 2015 päť koncertov. Nasledujúci je na programe 14. decembra a vystúpia v ňom sopranistka Jana Bernáthová a barytonista Daniel Čapkovič s klavírnym sprievodom Róberta Pechanca. Viac podrobností o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke – Snd.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo