Opera SND oslavuje Richarda Straussa, uvedie operu Salome

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SND
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Pri príležitosti 150. výročia narodenia nemeckého hudobného skladateľa a dirigenta Richarda Straussa (1864 – 1949) uvedie naša prvá operná scéna operu Salome. Opera Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave pripravuje Salome v spolupráci s jednou z výrazných osobností nemeckého divadelníctva, režisérom a dramaturgom Hansom-Joachimom Ruckhäberlem.

Strauss vošiel do histórie opery ako kompozičný virtuóz

Inscenáciu hudobnej drámy v jednom dejstve podľa literárnej predlohy Oscara Wilda hudobne naštudoval hudobný riaditeľ Opery SND Friedrich Haider, agentúru SITA o tom informovalo divadlo. Salome má premiéru v piatok 14. novembra o 19:00.

„Jeden z najväčších géniov hudby Richard Strauss vošiel do histórie opery ako kompozičný virtuóz dokonale ovládajúci hudobno-dramatické umenie, brilantne narábajúci s bohatou paletou postromantickej orchestrálnej výrazovosti a dôverne poznajúci krásu a tvárnosť ľudského hlasu. Zatiaľ čo jeho neskorá tvorba sa čoraz viac prikláňala k minulosti a rezignovala na avantgardné hľadačstvo, vo svojich prvých dvoch zrelých dielach, jednoaktovkách Salome a Elektra vstúpil na svetové operné javisko ako odvážny a názorovo vyhranený moderný tvorca posúvajúci výrazové prostriedky hudby a drámy k novým estetickým horizontom,“ uvádza SND v anotácii k opernej novinke.

Video: Nebezpečne zvodná SALOME na scéne Opery SND

Salome si zahrá Jolana Fogašová

V Salome, opernom prepise biblického príbehu, účinkujú Jan Vacík (Herodes), Denisa Hamarová (Herodias), Jolana Fogašová (Salome), Anton Keremidtchiev v alternácií s Pavlom Remenárom (Jochanaan), Tomáš Juhás (Narraboth) a ďalší. Popri Friedrichovi Haiderovi bude dielo dirigovať aj Ondrej Olos. Scéna je z dielne Uwe Kuckertz a Helmuta Staubacha a kostýmy od Ngozi Unamba-Oparah.

Po premiére je titul najbližšie na programe 16. a 28. novembra, 19. decembra, 30. januára a 18. marca. Viac podrobností o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke http://www.snd.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo