Opozícia je viac či menej na jednej lodi, tvrdí Šimečka a novú vládu môže potrápiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Šimečka, Progresívne Slovensko
Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka počas príchodu do NR SR na stretnutie predsedu parlamentu s predsedami politických strán a hnutí zvolených do Národnej rady (NR) SR v gremiálnej miestnosti v budove NR SR na tému: Príprava nadchádzajúcej ustanovujúcej schôdze. Bratislava, 18. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvé stretnutie novej opozície bolo podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku konštruktívne a pokladá to za dobrý signál do budúcna.

Obsadenie postov v opozícií

Zhodnotil tak stredajšie stretnutie lídrov parlamentných strán s predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina), na ktorom sa bavili o prerozdelení jednotlivých postov pred ustanovujúcou schôdzou Národnej rady SR.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD, SNS)

Zástupcovia opozície sa už dohodli na obsadení postov v parlamentných výboroch, no Šimečka ich zatiaľ zverejňovať nechcel. Prezradil len, že sa uchádzali o predsedníctvo výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Dodal, že Progresívne Slovensko je otvorené rôznym formám spolupráce s ďalšími opozičnými stranami. „Budeme sa o tom, predpokladám, ďalej baviť s kolegami s opozície,“ skonštatoval.

Demokracia a právny štát

Je presvedčený, že v zásadných otázkach, ako je ochrana demokracie, právneho štátu a zahranično-politické ukotvenie Slovenska, sú všetky štyri opozičné strany – PS, OĽANO a priatelia, SaS a KDH – „viac či menej na jednej lodi“.

„Vládna väčšina nie je ani zďaleka taká silná, ako by chceli, alebo ako sa tvária, a keď bude opozícia spoločne postupovať pri kľúčových veciach, tak potrápime vládu,“ povedal Šimečka.

Predseda SaS Richard Sulík po rokovaní povedal, že opozícia povedie z 19-tich výborov sedem a jeho strana podporí nomináciu Michala Šimečku na post podpredsedu parlamentu. Rovnako sa vyjadril aj predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárMichal ŠimečkaMilan MajerskýRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina