Opozíciu zaujíma, kto financoval vládnu brožúru Únos spravodlivosti v rokoch 2020 – 2023

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Šimečka
Podpredseda parlamentu za Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 2. februára 18:22

Poslanec Marek Lackovič (PS) sa počas rozpravy o novele Trestného zákona dotkol aj vládnej brožúry s názvom Únos spravodlivosti v rokoch 2020 – 2023. Konkrétne ho zaujímalo, kto publikáciu platil.

So svojou otázkou sa obrátil aj na koaličného poslanca Jána Mažgúta (Smer-SD), ktorý práve sedel na mieste spravodajcu. V brožúre je ako autorský kolektív uvedené ministerstvo spravodlivosti spolu s Úradom vlády SR.

Podľa Kolíkovej brožúra obsahuje klamstvá

„Ak ministerstvo spravodlivosti, ktoré je vedené ako autor, platilo túto knihu, priznalo sa k únosu spravodlivosti, ktorý sa odohrával v rokoch 2020 až 2023. Nerozumiem, prečo sa k niečomu takému priznáva. Ako bývalý starosta si neviem predstaviť, že by som zneužil štvortisícovú obec na niečo také, nie to ešte ministerstvo spravodlivosti,“ povedal. Lackovič tvrdí, že opozícia podá žiadosť o sprístupnenie informácií o tom, kto sa konkrétne podieľal na vypracovaní publikácie a koľko finančných prostriedkov na to bolo použitých.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa Mária Kolíková (SaS) tvrdí, že v brožúre sa nachádzajú viaceré „nechutné klamstvá a skratky“. Publikácia podľa nej neobsahuje žiadne odkazy na preukázanie daných tvrdení.

„Predpokladám, že to tlačili tlačiarne Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), to je tak nechutné. ZVJS nie je žiadna politická inštitúcia, aby tlačila takéto politické paškvily a ešte aj o klamstvách, ktoré sa týkajú jeho zariadení,“ uviedla. Vláde zároveň vyčítala, že zneužíva štát na „hrubé klamstvá“.

Vytlačili tristo kusov

Autormi publikácie sú Tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) a Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Informovala o tom hovorkyňa MS SR Lucia Hurajtová s tým, že publikáciu rezort spravodlivosti vydal v spolupráci s Úradom vlády SR v online verzii.

„Je k dispozícii na webovom sídle MS SR. Realizovali sme tlač nevyhnutného počtu kusov pre poslancov Národnej rady SR a zástupcov médií, rezort spravodlivosti zabezpečil tlač 150 kusov danej publikácie, spolu ich bolo 300 kusov. Náklady na výrobu jedného výtlačku predstavujú sumu 12,30 eura. Účelom publikácie bolo zosumarizovať porušenia Ústavy SR a základných ľudských práv a slobôd v inkriminovanom období, na čo nás opozícia vyzývala od začiatku prerokovávania návrhu novely Trestného zákona a súvisiacich predpisov. Je určená pre odbornú ako aj laickú verejnosť,“ konkretizovala hovorkyňa.

Brožúra o porušovaní ľudských práv

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v štvrtok predstavil publikáciu Únos spravodlivosti v rokoch 2020 až 2023. Ako uviedol, 140-stranová brožúra prináša 140 káuz a prípadov, pri ktorých boli masívne porušované ľudské práva.

„Nie sú tam domnienky, frázy, nie sú tam rôzne politické stanoviská, sú tam iba čisté fakty,“ priblížil minister a dodal, že brožúra obsahuje rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, Ústavného súdu SR, Generálnej prokuratúry SR, ale aj Európskeho súdu pre ľudské práva. Brožúra by podľa Kaliňáka mala zodpovedať otázku, kde dochádzalo k porušeniam práv.

Zároveň podľa neho potvrdzuje, že za posledné tri roky „bola na prvom mieste politická moc a zneužívanie policajnej a trestnoprávnej agendy proti vybraným členom slovenskej spoločnosti“. Zdôraznil tiež úlohu Úradu špeciálnej prokuratúry vo viacerých konaniach. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) dodal, že daný materiál sa opiera o fakty, podporené rozhodnutiami rôznych, najmä súdnych autorít, ale napríklad aj verejného ochrancu práv, nie sú v ňom hodnotiace úsudky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoJán MažgútMarek LackovičMária KolíkováRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaGP Generálna prokuratúra SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRNS Najvyšší súd SRProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúryÚrad vlády SRÚstavný súd SRZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže