Opoziční poslanci podali ústavnú sťažnosť, strana Hlas to považuje z absurdné (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SAS: Nové informácie o podaní na Ústavný súd SR
Poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Mária Kolíková (v popredí) počas tlačovej besedy opozičných poslancov Národnej rady v Liberálnom dome na tému: Nové informácie o podaní na Ústavný súd SR. Bratislava, 5. február 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. februára 16:01

Opoziční poslanci podali ústavnú sťažnosť. Pod sťažnosť sa podpísalo 49 poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko.

Vážne zasahovanie do práv

Dôvodom podania sťažnosti je vážne zasahovanie do práv opozičných poslancov. Informovala o tom poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) s tým, že opozičným poslancom je hrubo znemožňované viesť riadnu debatu a diskusiu v súvislosti s novelou Trestného zákona tak, ako sa patrí v demokratickej spoločnosti. Ako ďalej uviedla, domáhajú sa Ústavného súdu SR s ohľadom na závažnosť všetkého, čo súvisí s celým procesom, ako aj dopadmi novej trestnej politiky, aby boli zrušené všetky rozhodnutia Národnej rady (NR) SR.

Súčasne žiadame ústavný súd, aby odložil vykonateľnosť týchto rozhodnutí a zaviazal NR SR zdržať sa akéhokoľvek konania v rámci tohto procesu,“ dodala Kolíková.

Neprebieha žiadna diskusia

Ako Kolíková ďalej vysvetlila, dôvodom ústavnej sťažnosti je to, akým spôsobom prebieha, respektíve neprebieha diskusia v parlamente.

Neprebieha žiadny politický boj medzi koalíciou a opozíciou tak, ako by to malo byť v normálnej demokratickej spoločnosti. Politický boj znamená diskusiu, výmenu argumentov, ale takéto nič v parlamente neprebieha. Namiesto toho tam, kde sa má rokovať, končí rozprava,“ uviedla Kolíková a dodala, že hrubo ukončená bola aj rozprava ústavnoprávneho výboru, kde sa malo rokovať o splnení dôvodov na skrátené legislatívne konanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ultra krátke konanie

Rozprava bola ukončená a poslancom tak nebolo umožnené klásť otázky. Kolíková vyhlásila, že opoziční poslanci hovorili do tmy a stali sa z nich atrapy, čo je podľa poslankyne bežné v autoritárskych nedemokratických režimoch. Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) dodala, že daná novela je v podstate najväčšia zmena trestného práva od prijatia Trestného zákona a Trestného poriadku v roku 2005. To, čo sa aktuálne deje v parlamente, je podľa nej bezprecedentný útok na spravodlivosti a únos právneho štátu.

Vládna koalícia nám skracuje rozpravu v rámci už skráteného legislatívneho konania. O zásadných zmenách sa tu bavíme v ultra krátkom konaní,“ doplnila Števulová a vyhlásila, že je jednou z poslankýň, ktorej práva boli hrubo porušené.

Neprijateľný spôsob

Ako poslanci sme zástupcovia ľudu, nie sme v národnej rade sami za seba. Mali by sme mať priestor riadne viesť diskusiu. Naše argumenty musia byť vypočuté a musí byť na ne reakcia,“ uviedla Kolíková a súčasne upozornila aj na časové obmedzovanie rozpravy zo strany koalície a tiež na to, že počas nočnej rozpravy vystúpil spravodajca Tibor Gašpar, ktorý je v konflikte záujmov ako obžalovaný a o 3:00 v noci predniesol predkladateľ Boris Susko stanovisko vlády.

Toto je v demokracii neprijateľný spôsob,“ zdôraznila poslankyňa a pokračovala s tým, že na rušení Úradu špeciálnej prokuratúry súčasne nejestvuje ani spoločenská zhoda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obmedzená rozprava

Hnutie Slovensko sa tiež podpísalo pod ústavnú sťažnosť opozičných poslancov. Informoval o tom poslanec Michal Šipoš (hnutie Slovensko) s tým, že neprimerané obmedzenie rozpravy v parlamente či dokonca jej zrušenie, ako to spravil predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD), považujú za vážne zásahy do slobody prejavu poslancov a celkovo do parlamentnej diskusie.

Diskusia v pléne parlamentu je podľa Šipoša nevyhnutná na to, aby sa mohli prijímať kvalitné zákony. Okrem aktuálneho Trestného zákona poslanec pripomenul aj kompetenčný zákon, pri ktorom bola tiež rozprava obmedzená. Ako poslanec spresnil, dávali o nich rokovať v noci. Dožadoval sa tiež toho, aby mali ku kompetenčnému zákonu stanovisko rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Pellegriniho vedenie parlamentu

Odkázali mi, že ma odvolajú z predsedu tohto výboru, pretože som si dovolil postupovať podľa zákona,“ uviedol Šipoš s tým, že následne im obmedzili rozpravu a schválili kompetenčný zákon.

Takisto to bolo podľa poslanca aj pri štátnom rozpočte na rok 2024, keď rozprava trvala deň a pol. Ako Šipoš spresnil, Pellegrini nakázal svojim poslancom aby ukončili rozpravu, čím neumožnili opozičným poslancom vystúpiť v rozprave.

Šipoš súčasne pripomenul, že Pellegrini deň po tom, ako bol zvolený za predsedu Národnej rady vyhlásil, že každý poslanec má rovnaký a plnohodnotný mandát, a že bude rešpektovať práva každého poslanca.

Sluha mafie

Realitou je však absolútne pošliapavanie práv legitímne zvolených poslancov NR SR,“ vyhlásil Šipoš a pokračoval, že toto nie je tá demokracia a pokoj, o ktorom hovoril Pellegrini.

On chce mať pokoj od spravodlivosti, od opozície, a chce mať pokoj od demokracie na Slovensku. Toto je vizitka Pellegriniho, ktorý sa tvári, ako chce dať všetkým rovnaký priestor. Vidíme, že v parlamente nám obmedzujú rozpravu, nechávajú nás diskutovať v noci, nevystupujú, nereagujú, oni sa len tvária, že chcú demokraciu. Vôbec ju nechcú,“ vyhlásil poslanec a dodal, že hnutie Slovensko podporí všetky iniciatívy.

Aj napriek tomu, že Trestný zákon pravdepodobne schvália koaliční poslanci tento týždeň, poslanci hnutia Slovensko sú ochotní sa pripojiť k ústavnej sťažnosti a v parlamente využiť všetky práva. „Mnohí z voličov, ktorí volili Pellegriniho, teraz vidia, že je to obyčajný sluha mafie, tak, ako to bolo v minulosti, keď 19 rokov slúžil Robertovi Ficovi,“ uzavrel Šipoš.

Hlas považuje sťažnosť za absurdnú

Koaličná strana Hlas-SD v reakcii uviedla, že sťažnosť opozičných poslancov na ústavný súd za údajné porušenie ich práv diskutovať o novele trestného zákona považuje za absurdnú.

„Jediným politickým cieľom opozície je podľa jej vlastného priznania naťahovať diskusiu o trestnom zákone tak dlho, aby sa stala ústrednou témou prezidentských volieb. Už tretí mesiac debatuje parlament vďaka opozičnej obštrukcii o jednom zákone – a ešte opozícia vláde vyčíta, že sa „nevenuje ničomu inému,“ zdôraznila strana stým, že práve preto, aby sa národná rada mohla konečne zaoberať skutočnými problémami ľudí, bolo nevyhnutné rozpravu o trestnom zákone primerane skrátiť.

„Opozícia má právo debatovať, ale vláda má nielen právo, ale aj povinnosť vládnuť, pretože ju tým zaviazali slovenskí občania v demokratických parlamentných voľbách,“ skonštatoval Hlas.

O podobnom prípade rozhodoval aj český ústavný súd

Koaličná strana zároveň poukazuje na to, že pred troma týždňami rozhodoval o podobnom prípade český ústavný súd, ktorý vychádza z rovnakého právneho základu ako slovenská legislatíva.

„Konštatoval, že opozícia má ústavné právo na politickú diskusiu, ale nemá ústavné právo na obštrukciu, ktorou blokuje parlament a znemožňuje tak vládnej koalícii napĺňať mandát, ktorý dostala od ľudí vo voľbách – preto toto opozičné podanie zamietol,“ dodal Hlas-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoMária KolíkováMichal ŠipošPeter PellegriniRobert FicoTibor GašparZuzana Števulová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SRProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaÚrad špeciálnej prokuratúryÚstavný súd SR