Hurá na referendum. Pellegrini si v parlamente splnil cieľ, ale jeho aj Ficove slová sú na smiech (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Peter Pellegrini
Zľava: Predseda strany Smer-SD Robert Fico a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/AP.

Parlament podľa očakávania nedal „zelenú“ návrhu na skrátenie volebného obdobia. Za tento návrh zahlasovalo len 39 poslancov. Hlasovanie ukázalo, že ani celá opozícia nenašla síl, aby sa v piatok dostavila do parlamentu a podporila návrh, ktorý by jej mal vyhovovať.

Zaujímavosťou je, že s návrhom nevyslovili nesúhlas dvaja koaliční poslanci – Jozef Pročko a Martin Čepček z klubu OľaNO, ktorí síce prítomní boli, ale nehlasovali. Toľko štatistiky, ale poďme k tomu, prečo sa v pléne vôbec hlasovalo.

Pellegrini vedel, že zákon neprejde

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Peter Pellegrini vedel, že návrh jeho Hlasu-SD na skrátenie volebného obdobia neprejde.

Zozbierať potrebných 90 hlasov bolo od samého začiatku utópiou, neprekážalo to však tomu, aby sa o tejto téme začalo častejšie v médiách hovoriť. Bola to akási príprava na zbieranie podpisov pre vypísanie referenda o predčasných voľbách.

Potvrdzuje to aj vystúpenie expremiérov Pellegriniho a Roberta Fica tesne po hlasovaní, keď oznámili, že sa začínajú zbierať podpisy pod referendum. Obaja zhodne tvrdili, že ide o nestranícku akciu, čo má podľa nich ukázať aj nestranícke zloženie petičného výboru.

Vyhlásenie na smiech. Veď od samotného začiatku obaja žiadali nové voľby, problém bol však v tom, kto bude v čele kampane. Urazený Fico nemohol pripustiť, že to bude jeho úhlavný nepriateľ, ktorý mu zobral veľkú časť poslaneckého klubu.

Pellegrini na druhej strane, vedomý si svojej sily vo verejnosti, ťažko pripustil, že by niekto iný zlízol smotanu. Kompromis bol akýsi nestranícky petičný výbor.

Situáciu komplikuje koronakríza

Predseda Hlasu-SD chcel s akciou začať ešte počas celoplošného testovania na COVID-19. Keď uvidel, že nebudú húfy nespokojných, mrznúcich občanov pred odbernými miestami, tak od tejto idey rýchlo upustil. Teraz musí ísť ťažšou cestou, zbierať podpisy poštou.

Smeráci chcú petičné hárky vkladať občanom do poštovej schránky spolu s návratnou obálkou a platením poštovného. Fico si je vedomý, že ťažko niekto prinúti občana, aby sadol k počítaču, vytlačil si petičný hárok, podpísal sa, šiel na poštu a zaplatil poštovné.

Pellegrini zatiaľ o stratégii ešte nepovedal veľa. Spoliehať sa na občanov, aby niečo museli urobiť sa asi nemôže a preto vyzbierať 350-tisíc podpisov a rozlúštiť, ktoré sú pravé iste nebude jednoduché. Prieskum verejnej mienky, v ktorom viac ako polovica občanov chce zmenu v čele vlády, ešte stále neznamená, že chcú práve jeho a ešte menej  Fica.

Verím, že si občania dobre zvážia, čo s petičným hárkom v poštovej schránke urobia. Neviem však, akej kvality bude papier.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef PročkoMartin ČepčekPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNárodná rada SRSMER-SD