Odbory tvrdia, že dohodli vyššie platy pre Amazon v Seredi, firma to vidí inak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Amazon, logo
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Centrum reverznej logistiky Amazonu v Seredi pristúpilo na predĺženie poskytovaného platového zvýhodnenia vo výške 1,50 eura za každú odpracovanú hodinu až do 31. mája 2020. Agentúru SITA o tom vo štvrtok informoval viceprezident odborového zväzu Moderné odbory AIOS Peter Mrázik.

Viac o téme: Koronavírus

Komunikácia s vedením centra reverznej logistiky Amazonu v Seredi na počiatku koronakrízy bola podľa Petra Mrázika veľmi náročná, keď vedenie reagovalo na potrebu zlepšenia pracovných podmienok veľmi vlažne.

„Z našich požiadaviek na bezpečné pracovné podmienky najmä v čase pandémie sme neustúpili a nakoniec sme dosiahli, že boli akceptované a bezpečnosť sa zásadne zlepšila. Ďalšou z kľúčových podmienok práce bolo aj poskytnúť zamestnancom náležitú podporu a finančnú odmenu. Hodinová mzda sa zvýšila o 1,50 eur brutto. Zamestnávateľ však toto zvýšenie mienil poskytnúť len na vymedzenú dobu. Vyvolali sme ďalšie rokovania a počas nich sme aktívne komunikovali aj s našou členskou základňou v Amazone. Dnes sme oficiálne získali ďalší pozitívny výsledok a zamestnávateľ pristúpil na predĺženie poskytovaného platového zvýhodnenia až do konca mája,“ ozrejmil Peter Mrázik.

Samotná firma to ale vidí inak. PR manažérka Amazon Czech Republic and Slovakia Miroslava Jozová reagovala, že zvýšenie hodinovej mzdy firma predĺžila do 31. mája.

„Týmto sa zvyšuje naša celková investícia do odmeňovania počas pandémie COVID-19 pre našich zamestnancov platených na hodinu aj partnerov celosvetovo na viac ako 800 miliónov dolárov. Okrem toho zamestnancom poskytujeme flexibilné možnosti čerpania dovolenky a rozšírili sme aj internú politiku, aby sme prihliadali na všetky okolnosti vyplývajúce z pandémie COVID-19, akými sú rizikové osoby alebo uzávierky škôl. Počas tohto náročného obdobia naďalej vidíme veľký dopyt zo strany zákazníkov a naše tímy odvádzajú neuveriteľnú prácu pre našich zákazníkov a komunitu,“ napísala PR manažérka.

Navýšenie mzdy zamestnancom Amazonu v Seredi tak je podľa nej výsledkom globálneho rozhodnutia spoločnosti a nie vyjednávania s predstaviteľmi AIOS.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Amazon podľa Petra Mrázika nie je ekonomicky zasiahnutý koronakrízou tak, ako väčšina podnikov na Slovensku. „Podľa nás sú zisky Amazonu rekordné, patrí k spoločnostiam, ktoré nie sú ekonomicky zasiahnuté na rozdiel od stoviek firiem na Slovensku. Zamestnanci Amazonu pracujú v náročných pracovných podmienkach, preto budeme s vedením spoločnosti naďalej monitorovať situáciu a apelovať na sociálne, spravodlivé zdieľanie zisku a zohľadnenie náročnosti súčasnej situácie, keď pracujú v sťažených pracovných podmienkach,“ uzavrel Peter Mrázik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Mrázik
Firmy a inštitúcie Amazon