Podnikateľa Bašternáka čaká tretí proces v kauze Bonaparte, týka sa vratiek DPH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

V poradí tretí súdny proces s podnikateľom Ladislavom Bašternákom by na Okresnom súde Bratislava II mal začať vo februári budúceho roku.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, spolu s Ladislavom Bašternákom čelia obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte aj Stanislav P., Ivan P. a Peter H. Obžalobu na Ladislava Bašternáka podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni tohto roku.

Bašternák priznal vinu

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného považovala sedemročný trest. Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Skrátenie DPH o tisícky eur

Podľa obžaloby podal Bašternák v mene obchodnej spoločnosti na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za zdaňovacie obdobie február 2013, v ktorom zatajil uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti, konkrétne bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence. Tým si skrátil DPH vo výške 200-tisíc eur.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry