Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre už môžu žiadať o kompenzáciu poklesu tržieb aj za január a február 2022

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Restauracia, koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastre už môžu dodatočne žiadať o kompenzáciu fixných nákladov alebo ich časti aj za január a február 2022 z dôvodu obmedzených tržieb počas pandémie koronavírusu.

Nárok na štátny príspevok majú podnikatelia, ktorým sa tržby prepadli o viac ako 40 % v porovnaní s obdobím pred pandémiou, v tomto prípade s januárom a februárom 2019.

Poskytli už vyše dvesto miliónov

Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR Katarína Bruncková (nom. Sme rodina) o tom informovala s tým, že o finančnú pomoc je možné žiadať od 15. augusta do 16. septembra 2022 cez portál slovensko.sk.

„Napriek tomu, že opatrenia sa už uvoľňovali, vplyv pandémie je stále veľmi zásadný. Pomoc pokryť prepad tržieb za uvedené obdobie vzišla z dôvodu, že mesiace január a február 2022 boli pre mnohé podniky stále kritické. Väčšina z nich fungovala v obmedzenom režime a vzhľadom na to bolo nevyhnutné pomôcť tým, ktorí sa z koronakrízy ešte stále spamätávajú,” zdôvodnila na sociálnej sieti predĺženie štátnej pomoci Bruncková.

Za celé obdobie pandémie podľa štátnej tajomníčky poskytlo ministerstvo dopravy a výstavby cestovnému ruchu a gastrosektoru pomoc v hodnote viac ako 202 miliónov eur.

Najviac dvestotisíc v malej schéme

Výška finančného príspevku je 1,44 % až 10 % z čistého obratu v oprávnenom období, pričom cestovné kancelárie majú nárok na pomoc vo výške 6 %, cestovné agentúry na 3,6 % a ostatné činnosti na 10 %.

Maximálna výška pomoci jednému subjektu v rámci malej schémy de minimis nesmie presiahnuť 200-tisíc eur. Celkový disponibilný rozpočet pre túto schému pomoci je po navýšení 220,25 mil. eur.

V rámci veľkej schémy pomoci cestovnému ruchu a gastru rezort dopravy vyčlenil ďalších 37 mil. eur, v tomto prípade majú podnikatelia nárok na príspevok v objeme 1 mil. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Bruncková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR