BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Policajti preverovali trestné oznámenie v súvislosti s nelegálnou skládkou odpadu na Lieskovskej ceste v bratislavských Podunajských Biskupiciach.
Podnet podalo občianske združenie
Oznámenie sa týkalo podozrenia zo páchania trestného činu environmentálnej kriminality. Pre agentúru SITA to dnes uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková s tým, že po zabezpečení všetkých potrebných podkladov vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave II vo veci meritórne rozhodne v súlade s Trestným poriadkom.
Podnet Občianskeho združenia GINN z 25. apríla súvisiaci s údajným nelegálnym skládkovaním odpadov v mestskej časti Bratislava – Podunajské Biskupice postúpila Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) Slovenskej inšpekcii životného prostredia a útvaru environmentálnej kriminality.
Agentúre SITA to povedal ešte koncom apríla predseda dozornej rady BVS a zároveň mestský poslanec Radovan Jenčík. “Zároveň som na zasadnutí spoločnosti BVS požiadal predstavenstvo, aby bezodkladne vykonali rozbory kvality vôd v danej lokalite, na zariadeniach spoločnosti BVS a následné monitorovanie kvality týchto podzemných vôd,“ uviedol vtedy ďalej Jenčík.
Vykonali poslanecký prieskum
V súvislosti so škandálom okolo čiernej skládky odpadu sa spomína aj bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a spoločnosť Vassal EKO. Tá na Lieskovskej ceste v Podunajských Biskupiciach dočasne pre mestskú spoločnosť triedi a lisuje papier a plasty. Areál, v ktorom to robí, je neďaleko nelegálnej skládky.
Preto mestskí poslanci Ján Hrčka, Richard Mikulec, Soňa Svoreňová, členka dozornej rady spoločnosti OLO Iveta Hanulíková, predseda dozornej rady spoločnosti OLO Martin Kuruc a generálny riaditeľ OLO Branislav Cimerman vykonali v areáli bratislavskej spaľovne odpadu poslanecký prieskum.
Aktualizované: V Podunajských Biskupiciach sa ľudia postavili proti skládke odpadu, škodí vraj Žitnému ostrovu
Zaujímali sa o zvoz zmesového komunálneho odpadu a triedenie skla. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti OLO Beáta Humeniková, poslanci zároveň navštívili aj dotrieďovací závod spoločnosti OLO pri spaľovni odpadu. Práve tam sa momentálne pripravuje nová, moderná automatická triediaca linka, na ktorej bude od júna 2018 prebiehať dotrieďovanie plastov a papiera.
Stanovisko spoločnosti
Poslanci si následne pozreli v areáli spoločnosti Vassal EKO, ktorá dočasne vykonáva dotrieďovanie papiera a plastov pre spoločnosť OLO, dotrieďovaciu linku. Práve z tohto dôvodu sa zberné vozidlá OLO pohybujú v areáli Vassal EKO, pretože vozia vyzbieraný papier a plasty na triediacu linku.
“Vassal EKO na zabezpečenie tejto služby vybrali na základe obchodnej verejnej súťaže, v rámci ktorej predložila spomedzi všetkých účastníkov najvýhodnejšiu ponuku. Na túto činnosť má vydaný platný súhlas z Okresného úradu Bratislava,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Podľa stanoviska spoločnosti Vassal EKO, ktoré agentúre SITA zaslala hovorkyňa spoločnosti Andrea Čurná, na pozemkoch spoločnosti nie je žiadna skládka a rozhodne nie čierna.
Pozemok im nepatrí
“Ten pozemok (kde je čierna skládka, pozn. SITA) nám nepatrí, je len priamo vedľa nášho. Naša firma robí recykláciu, teda iné firmy k nám privezú odpad, ktorý sa triedi a ďalej recykluje. To, čo sa zrecyklovať nedá, sa odváža do mestskej spaľovne,“ uviedla ešte v apríli Čurná.
Spoločnosť OLO na základe Zmluvy s hlavným mestom SR Bratislava vykonáva zber a odvoz zmesového komunálneho a triedeného odpadu v rámci Bratislavy. Zmesový komunálny odpad z čiernych zberných nádob odvážajú do bratislavskej spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle, kde ho energeticky zhodnotia.
Bio odpad z hnedých zberných nádob odvážajú do kompostárne, kde sa ďalej niekoľko mesiacov spracováva na kompost. Sklo zo zelených zberných nádob, pretože je tento druh odpadu najmenej znečistený, odvážajú na ďalšie spracovanie. Plasty zo žltých zberných nádob a papier z modrých zberných nádob odvážajú na dotrieďovanie.