Politológ: Kandidát na prezidenta Forró má potenciál osloviť približne štyri percentá voličov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krisztián Forró
Kandidát na prezidenta a predseda strany Maďarská aliancia Krizstián Forró. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidát na prezidenta a predseda strany Maďarská aliancia Krizstián Forró má potenciál osloviť približne štyri percentá voličov.

Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík, pričom vychádzal z výsledku najsilnejšej maďarskej strany v minuloročných parlamentných voľbách.

Pre slovenskú verejnosť je skoro neznámy

„Netreba zabúdať na dve skutočnosti. Prvá – maďarskí politici sú podobne polarizovaní ako tí slovenskí. Druhá – mnohí Maďari žijúci na Slovensku nevolia dnes podľa príslušnosti k etnicite, ale podľa hodnotového rebríčka kandidátov, podľa ich doterajšieho vystupovania, programu či politických skúseností,“ uviedol politológ vychádzajúc z predpokladu, že podobné voličské správanie bude aj v prípade prezidentských volieb.

Podľa politológa si Forró nezíska priazeň celého južného Slovenska. „Pre slovenskú verejnosť je prakticky neznámy. Viaceré z jeho príspevkov na sociálnych sieťach sú čisto v maďarskom jazyku. Neprihovára sa teda rovnako k slovenským voličom ako k tým maďarským,“ vysvetlil politológ.

Maďarskí voliči môžu pomôcť Pellegrinimu

Z pohľadu predpokladaných lídrov prezidentských volieb Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka sa bude hrať najmä o spomínané štyri percentá voličov, ktorí dali vo voľbách hlas Aliancii.

„Predpokladám, že mnohí z týchto voličov sú sympatizanti politiky Viktora Orbána a keďže maďarská vláda sa určite nejakým spôsobom zapojí do kampane pred prezidentskými voľbami, a to tak, že bude podporovať kandidáta Smeru a Hlasu, môžu maďarskí voliči v druhom kole pomôcť Petrovi Pellegrinimu,“ povedal Štefančík a dodal, že Aliancia však nie je jediným reprezentantom Maďarov na Slovensku.

„Niektorí Maďari možno budú pozorne počúvať aj iných politikov maďarskej národnosti, či Zsolta Simona, alebo Ľudovíta Ódora,“ uzavrel politológ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokKrizstián ForróPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Maďarská aliancia