Poľsko odvolalo veliteľa zboru rýchlej reakcie európskej armády Eurocorps, vyšetrujú jeho bezpečnostnú previerku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poľsko odvolalo veliteľa zboru rýchlej reakcie európskej armády, známeho pod názvom Eurocorps. Udialo sa tak v rámci nedávno začatého vyšetrovania vojenskej kontrarozviedky, do ktorého bol zapojený. Informovali o tom v stredu poľské úrady.

Vo vyhlásení poľského ministerstva obrany sa uvádza, že boli odhalené nové informácie týkajúce sa generálporučíka Jarosława R. Gromadzińského a začalo sa vyšetrovanie jeho bezpečnostnej previerky.

Gromadziński dostal príkaz urýchlene sa vrátiť z centrály Eurocorps vo francúzskom Štrasburgu a okamžite bude menovaný náhradník, uviedlo ministerstvo. Neboli poskytnuté žiadne ďalšie podrobnosti a Gromadziński nebol k dispozícii na vyjadrenie.

Nemecko a Francúzsko založili zbor v roku 1992 na podporu rôznych misií Európskej únie a NATO. Medzi jeho šesť rámcových krajín patrí aj Belgicko, Španielsko, Luxembursko a Poľsko, zatiaľ čo Rakúsko, Grécko, Taliansko, Rumunsko a Turecko sú pridruženými krajinami.

Zbor Eurocorps pôsobil na stabilizačných a bezpečnostných misiách na Balkáne a v Afganistane, ako aj na výcvikových misiách v Afrike.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy