Prezidentka opäť nepodpísala novelu kompetenčného zákona, obráti sa na Ústavný súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijatie koledníkov Dobrej noviny
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia koledníkov Dobrej noviny v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. január 2024. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla znova nepodpísať rozsiahlu novelu tzv. kompetenčného zákona, ktorý opätovne schválili poslanci Národnej rady SR 16. januára. Ako už skôr avizovala, v krátkom čase sa obráti na Ústavný súd SR.

Informoval o tom v stredu hovorca prezidentky Martin Strižinec. Napriek tomu sporné zmeny v pôsobnosti viacerých ministerstiev a úradov, ku ktorým mala hlava štátu výhrady, nadobudnú účinnosť 1. februára.

Odvolávanie z funkcie

Časť výhrad prezidentky smerovala k zmene spôsobu menovania a odvolania predsedov Štatistického úradu a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zákonodarcovia sa podľa Čaputovej nevysporiadali s požiadavkou ústavy, podľa ktorej vyšších štátnych funkcionárov menuje prezident a štátnych funkcionárov vymenúva vláda.

Schválený zákon zároveň zavádza aj nové dôvody, pre ktoré bude možné predsedov týchto dvoch úradov odvolať. Takáto právna úprava podľa hlavy štátu znamená, že vláda bude môcť odvolať predsedov týchto dvoch úradov kedykoľvek, čím sa fakticky stanú za výkon svojej funkcie politicky zodpovední vláde. Čaputová tvrdí, že to je v priamom rozpore s konceptom nezávislosti, ktorú zákon obom úradom výslovne priznáva a explicitne ustanovuje, že nesmú podliehať vplyvu žiadnych iných orgánov verejnej moci.

Ministerstvo cestovného ruchu

Na základe zmien v kompetenčnom zákone od februára môže vzniknúť nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ). K nemu nemala hlava štátu žiadne výhrady.

V poradí 15. ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. V pôsobnosti nového ministerstva budú štátna organizácia na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel aj národná lotériová spoločnosť Tipos.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMinisterstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ)MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNárodná rada SRSlovakia travelŠtatistický úrad Slovenskej republikyTiposÚrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouÚstavný súd SR