Prieskum ukázal, čo si ženy myslia o pití kávy počas tehotenstva

1 kava pocas tehotenstva.jpg
Ženy sa počas tehotenstva snažia príjem kofeínu obmedziť. Foto: EBENICA COFFEE, predajňa Žilina

Väčšina slovenských žien pije kávu aj počas tehotenstva. Hlavným dôvodom pre pitie kávy pritom nie sú povzbudzujúce účinky kofeínu ale fakt, že ženy milujú chuť kávy (71 %) a jej pitie považujú za príjemný rituál a chvíľku oddychu (70 %).

Vyplýva to z výsledkov Veľkého prieskumu EBENICA COFFEE: Káva v tehotenstve, ktorý v prvej polovici roka 2022 zrealizovala známa slovenská pražiareň výberovej kávy na vzorke viac ako 8000 tehotných a dojčiacich žien z regiónu strednej Európy.

Podľa prieskumu si takmer dve tretiny Sloveniek myslia, že počas tehotenstva a dojčenia je vhodné príjem kofeínu obmedziť a až 70% uvádza ako bezpečnú hranicu iba 1 kávu denne. V praxi si však takmer polovica opýtaných dopraje denne 2 a viac káv.

Aj preto sa v pražiarni rozhodli vyvinúť kávu, ktorá bude určená najmä tehotným a dojčiacim ženám – takú, ktorá bude chuťovo výnimočná a zároveň pre ženu i jej dieťatko absolútne bezpečná.

5 bezkofeinova kva mammie.jpg
Ebenica Mammie, káva pre budúce mamičky. Foto: EBENICA COFFEE

Bezkofeínová káva Ebenica Mammie je ideálnym riešením dilemy tehotnej kávičkárky. Vytvorili sme ju s ohľadom na chuťové preferencie žien. Predsa len, výberovú kávu pražíme už 13 rokov a vieme, čo našim zákazníčkam chutí. Ebenica Mammie je vynikajúca brazílska 100 %-ná arabica, s plnou chuťou čokolády, orieškov a karamelu, ideálna na prípravu espressa či cappuccina,“ hovorí majiteľ pražiarne EBENICA COFFEE, Marek Fajčík.

Bezkofeínová káva je podľa prieskumu najčastejšou náhradou klasickej kávy, po ktorej tehotné ženy a dojčiace mamičky siahajú. A hoci z prieskumu vyplýva, že ženy pri jej výbere považujú za najdôležitejší faktor práve chuť, väčšina si bezkofeínovú kávu kupuje v supermarkete, v podobe kapsulovej alebo instantnej kávy.

Prieskum nám vo veľkej miere potvrdil to, čo sme tušili už pred jeho spustením. Ženy jednoducho milujú chuť kávy a nechcú sa jej vzdať ani počas tehotenstva a dojčenia. Zároveň si však uvedomujú, že je vhodné príjem kofeínu v tomto období obmedziť a preto hľadajú alternatívu ku klasickej kofeínovej káve, na ktorú sú zvyknuté. Väčšinou však nenachádzajú adekvátnu náhradu,“ vysvetľuje Marek Fajčík.

Prieskum ďalej odhalil, že väčšina žien nevie, akým spôsobom sa z kávovníkových zŕn odstraňuje kofeín, a to aj napriek tomu, že takmer polovica opýtaných považuje metódu dekofeinizácie za podstatnú.

Bezkofeínová káva Ebenica Mammie je zbavená kofeínu šetrnou a certifikovanou Švajčiarskou vodnou metódou (Swiss water process), pri ktorej sa nevyužívajú žiadne chemikálie. Vďaka tomu ostáva v káve zachovaná autentická aróma a chuť, ako aj vysoký podiel vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny. Môžeme teda povedať, že je nielen absolútne bezpečná ale dokonca zdraviu prospešná. Žena si tak môže aj počas tehotenstva a dojčenia vychutnať svoju obľúbenú šálku kávy úplne bez obáv a obmedzení,“ uzatvára Marek Fajčík.

3 espresso cappuccino.jpg
Aj káva bez kofeínu môže chutiť skvele. Foto: EBENICA COFFEE

O prieskume Káva v tehotenstve

Prieskum realizovala pražiareň výberovej kávy EBENICA COFFEE, v prvej polovici roka 2022. Do prieskumu sa zapojilo viac než 8 000 žien zo 4 európskych krajín: Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Poľska. Výsledky uvedené v tejto správe sa týkajú iba Slovenska, kde sa do prieskumu zapojilo 2 549 žien, pričom najväčšiu skupinu tvorili tehotné ženy vo veku 29 až 38 rokov.

Realizátor prieskumu

Známa slovenská pražiareň výberovej kávy EBENICA COFFEE vznikla v roku 2009 a od tej doby si získala srdcia mnohých kávových nadšencov doma i v zahraničí.

Rodinná pražiareň z Modry sa pri výrobe kávy zameriava predovšetkým na výslednú chuť a práve za ňu získala aj medzinárodné ocenenia v súťažiach Great Taste a Coffee Review, kde sa jej kávy dokonca zaradili medzi TOP10 espresso káv Európy.

www.ebenica.sk

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom