Heger, Krajniak a Matovič predstavili Prvú pomoc plus. Zatvorené prevádzky môžu dostať až 810 eur na zamestnanca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ministerstvo práce, Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Zatvorenéprevádzkybudúmôcť už za december tohto roka čerpať Prvú pomoc plus podľa schémy 3B. Ide o pomoc pri poklese tržieb o 40 percent a viac. Na nedeľnej tlačovej besede to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Gastro a cestovný ruch

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) ide o pomoc pre mikropodniky a malé podniky do 50 zamestnancov, najmä v oblasti gastra a cestovného ruchu.

Viac o téme: Koronavírus

Tieto podniky boli podľa Krajniaka zatvorené koncom novembra, resp. začiatkom decembra tohto roka. Suma finančnej pomoci bude vo výške 450 eur až 810 eur na jedného zamestnanca podľa výšky poklesu tržieb.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Ak zatvorenej prevádzke podľa ministra Krajniaka klesnú tržby od 40 do 60 percent, pomoc bude v sume 450 eur na jedného zamestnanca.

Najpopulárnejšie opatrenie

V prípade poklesu tržieb od 60 do 80 percent finančný príspevok na jedného zamestnanca dosiahne 630 eur a ak tržby zatvorenej prevádzky klesnú o 80 a viac percent, pomoc od štátu dosiahne 810 eur na jedného zamestnanca.

Malé podniky potrebujú najviac schému 3B aj z toho dôvodu, že väčšie podniky si vedia upraviť dochádzku zamestnancov na prekážkach v práci podľa schémy 3A tak, ako im to vyhovuje,“ povedal.

Pri čerpaní pomoci podľa schémy 3B pritom zamestnanci môžu byť prítomní v práci, nemusia byť doma „na prekážkach“. Ako príklad Krajniak uviedol reštauráciu, ktorá prevádzkuje „okienkový predaj“, ten jej umožní čerpať pomoc podľa schémy 3B.

Celková výška finančnej pomoci podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) dosiahne za december približne 25 miliónov eur. „Touto dnešnou zmenou sa rozširuje pomoc o to najpopulárnejšie opatrenie,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMilan Krajniak