Putin daroval Kim Čong-unovi auto ruskej výroby, môže ísť o porušenie rezolúcie OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin, Kim Čong-un
Ruský prezident Vladimir Putin a vodca Severnej Kórey Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský prezident Vladimir Putin daroval severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi auto ruskej výroby na súkromné účely, aby poukázal na ich špeciálne vzťahy. Informovali o tom v utorok severokórejské štátne médiá.

Neuviedli však, o aký druh vozidla ide. Podľa pozorovateľov by to mohlo byť v rozpore s rezolúciou OSN, ktorá zakazuje dodávky luxusných tovarov do Severnej Kórey v snahe vyvinúť tlak na krajinu, aby sa vzdala svojich jadrových zbraní.

Kimova sestra Kim Jo-čong a ďalší severokórejský predstaviteľ prijali dar v nedeľu. Kimova sestra sa v mene svojho brata Putinovi poďakovala, uviedla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Kim Jo-čong uviedla, že dar svedčí o špeciálnom osobnom vzťahu medzi oboma vodcami.

Severná Kórea a Rusko výrazne posilnili spoluprácu, odvtedy ako Kim v septembri minulého roka navštívil Rusko, aby sa stretol Putinom. USA, Južná Kórea a ich partneri obviňujú Severnú Kóreu, že posiela konvenčné zbrane Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine výmenou za moderné ruské zbrojné technológie a inú podporu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unKim Jo-čongVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)