- aktualizované 13. septembra 18:57
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že rokovania so severokórejským vodcom Kim Čong-unom boli vysoko produktívne. Podľa jeho slov zahŕňali „úprimnú výmenu názorov“ na regionálne otázky aj bilaterálne vzťahy. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Pchjongjang bude stáť po boku Moskvy
Severokórejský vodca Kim Čong-un v stredu povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že jeho krajina ponúka Rusku vo „svätom boji” na obranu jeho bezpečnostných záujmov „plnú a bezpodmienečnú podporu“.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Zjavne tým narážal na vojnu na Ukrajine, pričom tiež uviedol, že Pchjongjang bude vždy stáť po boku Moskvy na „antiimperialistickom“ fronte. Vzťahy Severnej Kórey s Ruskom označil Kim prostredníctvom prekladateľa za „prvoradé“.
Formálny obed
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry AP povedal, že vodcovia absolvovali stretnutia s ich delegáciami a neskôr mal aj osobné stretnutie. Po rokovaniach nasledoval oficiálny obed. Počas obeda Kim povedal, že sa s ruským vodcom dohodli na prehĺbení „strategickej a taktickej spolupráce“ a že verí v ruské víťazstvo, čím zjavne odkazoval na vojnu na Ukrajine.
Vodca Kim pricestoval do Ruska, s Putinom si dajú aj formálny obed
„S istotou veríme, že ruská armáda a ľud dosiahnu veľké víťazstvo v spravodlivom boji za potrestanie zlých síl, ktoré sledujú hegemónne a expanzívne ambície, a vytvoria stabilné prostredie pre národný rozvoj,“ povedal vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR).
Hospodárska spolupráca
Putin zase vo svojom úvodnom príhovore privítal Kima v Rusku a povedal, že ho rád vidí. Medzi bodmi programu ich rokovaní uviedol hospodársku spoluprácu, humanitárne otázky a „situáciu v regióne“.
Ukrajina je oveľa bližšie k odmínovaciemu zariadeniu Božena 5, vyzbieralo sa už 417-tisíc eur a ešte nie je koniec (foto)
Toto stretnutie podčiarkuje, ako sa záujmy oboch lídrov zbližujú v súvislosti s ich samostatnými a čoraz intenzívnejšími konfrontáciami so Spojenými štátmi.
Veľa zaujímavých projektov
Putin pre štátnu televíziu uviedol, že Kim sám navštívi ešte dve mestá na ruskom Ďalekom východe – Komsomoľsk na Amure, kde pôjde do závodu na výrobu lietadiel, a potom Vladivostok, kde si prezrie ruskú tichomorskú flotilu, univerzitu a ďalšie zariadenia.
Rusi obchádzajú sankcie pomocou paralelného dovozu, medzi dodávateľmi je aj česká spoločnosť
Ruský vodca poznamenal, že Rusko a Severná Kórea majú „veľa zaujímavých projektov“ v oblastiach ako doprava a poľnohospodárstvo, pričom Moskva poskytuje KĽDR humanitárnu pomoc a existujú aj príležitosti, aby krajiny spolupracovali ako „rovný s rovným“. Na otázku o vojenskej spolupráci odpovedal vyhýbavo, poznamenal len, že existujú „isté obmedzenia a Rusko ich všetky dodržiava“, ale existujú veci, o ktorých môžu diskutovať a diskutujú.
Návšteva napriek zaneprázdnenosti
Rozhovory medzi ruským prezidentom a severokórejským vodcom sa začali v stredu v kozmodróme Vostočnyj, informovala ruská štátna tlačová agentúra Tass. Putin a Kim si predtým prezreli rôzne zariadenia kozmodrómu vrátane dvoch odpaľovacích rámp.
Po príchode Kima limuzínou, ktorú priviezol jeho obrnený vlak z Pchjongjangu, mu Putin podal ruku a povedal, že ho „veľmi rád vidí“. Ruské štátne médiá citovali Kima, ktorý sa Putinovi poďakoval za pozvanie na návštevu Ruska, „napriek tomu, že je zaneprázdnený“.
Obavy o severokórejské zbrane
Na otázku o tom, či Rusko pomôže Severnej Kórei budovať satelity Putin podľa štátnych médií povedal, že „preto sme sem prišli. Vodca KĽDR prejavuje veľký záujem o raketové technológie. Snažia sa tiež rozvíjať pre vesmír“.
Ukrajinský útok zničil ruskú výsadkovú loď aj ponorku Rostov nad Donom, ide o historický čin (foto)
Severná Kórea niekoľko hodín predtým odpálila smerom k moru dve balistické rakety. Stretnutie Kima s Putinom vyvoláva obavy z možnej dohody o severokórejských zbraniach pre ruskú vojnu na Ukrajine.
USA vyzvali Severnú Kóreu, aby dodržala svoje verejné záväzky a neposkytla Rusku zbrane
Severná Kórea môže mať desiatky miliónov delostreleckých granátov a rakiet založených na sovietskych návrhoch, ktoré by mohli poskytnúť obrovskú podporu ruskej armáde na Ukrajine, tvrdia analytici.
Pchjongjang by výmenou za zbrane zase mohol žiadať veľmi potrebnú energetickú a potravinovú pomoc a technológie pre pokročilé zbrane, ponorky a vojenské satelity.