Rozdávali ste letáky, použili Korčokove okuliare alebo rámček „Volím Pelleho“? Môžete dostať mastnú pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Ivan Korčok
Neúspešný kandidát na prezidenta Ivan Korčok a budúci prezident SR Peter Pellegrini. Foto: Foto: SITA/Milan Illík, AP - koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Použili ste počas predvolebnej kampane na sociálnych sieťach Korčokove okuliare alebo rámček „Volím Pelleho“? Ako informuje TV Joj vo svojej reportáži zverejnenej na stránke Noviny.sk, možno vám príde do schránky pokuta vo výške 30-tisíc eur.

Hoci je to šokujúce, ale ide o porušenie zákona o volebnej kampani. Podľa právnikov a tiež mimovládnych organizácií je nedokonalý, ministerstvo však zmenu nechystá. Počas volebnej kampane sa totiž zakazuje činnosť akýchkoľvek nepolitických subjektov, v prospech alebo neprospech kandidátov.

Nepresná definícia

V prípade, že zákon porušíte, okresný úrad vám môže vyrubiť pokutu od 300 do 30-tisíc eur. Problém spočíva v tom, že paragraf presne nedefinuje túto „činnosť“, a tak tam môže byť v podstate všetko, čím niekoho môžete ovplyvniť. Či už komentár v novinách, rozdávanie letákov, alebo napríklad aj rámček na Facebooku.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

>>> Kompletné výsledky 2. kola prezidentských volieb

Žiaden úrad zatiaľ pokuty od Slovákov nikdy nevymáhal. Mimovládky sa však naň odvolávajú, keď hovoria o konflikte záujmov. Napríklad Petrovi Pellegrinimu prišlo po voľbách z peňazí strany Hlas-SD 250-tisíc na transperentných účet. Prípadom sa teraz zaoberá Ministerstvo vnútra SR.

Odporúčanie OBSE

„Tí ministerskí úradníci, ktorí budú teraz o našom podnete rozhodovať, budú môcť čeliť nejakým postihom, ak rozhodnú v neprospech budúceho prezidenta,“ povedal projektový koordinátor Transparency International Slovensko Ľuboš Kostelanský.

Bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko, ktorý pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu hovorí, že aj OBSE nám odporúča, aby o podnetoch a sankciách rozhodoval nezávislý úrad, orgán.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokĽubomír DaňkoĽuboš KostelanskýPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuTIS Transparency International Slovensko