Rusi plánujú prezidentské voľby aj na okupovaných územiach, hlasovanie bude podľa Ukrajiny neplatné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krym
Ruský vodca Vladimir Putin už oznámil, že bude znova kandidovať a je v podstate jasné, že vyhrá ďalšie šesťročné funkčné obdobie. Foto: Ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruské volebné orgány v pondelok oznámili, že sa chystajú usporiadať prezidentské voľby aj v štyroch čiastočne okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré Moskva nelegálne anektovala vlani.

Predmetný výnos, ktorý prijal ústredný volebný výbor, sa týka Ruskom kontrolovaných častí Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Zaporižžskej oblasti, ako aj polostrova Krym, ktorý Rusko nelegálne anektovalo ešte v roku 2014.

Voľby budú v marci

Ruské prezidentské voľby sa budú konať 17. marca. Vodca Vladimir Putin už oznámil, že bude znova kandidovať a je v podstate jasné, že vyhrá ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Už v septembri Rusko usporiadalo voľby v anektovaných územiach do Moskvou kontrolovaných orgánov. Ukrajina a jej západní spojenci ich odsúdili ako podvod.

Reakcia Ukrajiny

Ukrajina odsúdila úmysel Moskvy usporiadať prezidentské voľby na anektovaných územiach.

Jej ministerstvo zahraničia upozornilo, že každé takéto hlasovanie v okupovaných regiónoch bude „neplatné“ a uviedlo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na monitorovanie ruských volieb budú „čeliť trestnej zodpovednosti“.

Rezort vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby odsúdilo zámery Ruska a uvalilo sankcie na zainteresované strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin