Rusi uviedli do prevádzky nové jadrové ponorky, Putin prisľúbil modernizáciu námorníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) na palube najnovšej fregaty „Admirál flotily Kasatonov“ počas ceremónie vztýčenia vlajky námorníctva novopostavených jadrových ponoriek v lodenici Sevmaš. Foto: Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok navštívil lodenice, aby sa zúčastnil na uvedení nových jadrových ponoriek do prevádzky.

Putin cestoval do lodeníc Sevmaš v Severodvinsku v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska. Udialo sa tak tri dni po tom, ako vyhlásil, že sa chce uchádzať o ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Posilnenie jadrových síl

Putin oznámil svoje rozhodnutie kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia 17. marca 2024, a je takmer isté, že v nich zvíťazí.

Pondelková návšteva v lodeniciach, kde Putin dohliadal na vztýčenie vlajky námorníctva na novopostavených ponorkách Imperátor Alexander III a Krasnojarsk, tiež zrejme zdôraznila jeho zameranie na posilnenie ruských jadrových síl v čase napätia s USA a Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ďalšie sú vo výstavbe

V prejave v lodenici Putin prisľúbil realizáciu plánov na modernizáciu ruského námorníctva. Imperátor Alexander III je siedmou ponorkou triedy Borej s atómovým pohonom, ktorá vstúpila do služby.

Každá z nich je vyzbrojená 16 medzikontinentálnymi balistickými raketami Bulava s jadrovými hlavicami. Putin oznámil, že ďalšie tri takéto ponorky sú vo výstavbe.

Jadrová ponorka, Rusko, Putin
Ruskí námorníci stoja na palube novopostavenej jadrovej ponorky Imperátor Alexander III a Krasnojarsk počas ceremónie vztýčenia vlajky námorníctva, na ktorú prišiel aj ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin