Rusko zintenzívnilo na Ukrajine útoky, chce získať iniciatívu pred prezidentskými voľbami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, Putin
Ruský prezident Vladimir Putin počúva predsedu banky VTB Andreja Kostina počas ich stretnutia v Moskve, Rusko, v pondelok 27. novembra 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. decembra, 12:08 

Ruská armáda zintenzívnila svoje ofenzívne akcie napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam, aby získala iniciatívu pred ruskými prezidentskými voľbami, ktoré budú v marci.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa amerického Inštitútu pre štúdiu vojny (ISW) Kyjev opakovane konštatuje, že ruskí vojaci podnikajú útočné operácie na väčšej časti frontu, vrátane hraníc Charkivskej a Luhanskej oblasti, okolia miest Bachmut a Avdijivka a západnej časti Záporožskej oblasti. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Ukrajinská armáda si však podľa ISW udržiava iniciatívu na juhu Ukrajiny, o čom svedčia vytrvalé ukrajinské protiútoky v západnej časti Záporožskej oblasti a väčšia ukrajinská prítomnosť na východnom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti.

Ruská raketa zasiahla aj areál firmy v ukrajinskom meste Kryvyi Rih, protivzdušná obrana Ukrajiny ju však zostrelila. Trosky poškodili areál firmy a dve nákladné autá. Nijakí ľudia však neboli zranení. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu vojenskej administratívy Dnipropetrovskej oblasti.

Ruskí vojaci v noci na nedeľu v Dnipropetrovskej oblasti ťažkým delostrelectvom bombardovali aj mesto Nikopoľ ležiace na západnom brehu rieky Dnipro. Nijaké obete na životoch neboli hlásené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny