Dôvodov na cvičenie je neskutočne veľa – od zlepšenia zdravia, spánku, nálady, prísunu energie až po zmiernenie príznakov úzkosti, stresu a depresie.
Web cvicisko.sk ďalej píše, že váš cieľ by mal byť reálny. Pretože, čím ťažší si ho stanovíte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že to nevyjde a nakoniec sa vzdáte.
„Dosiahnutím menších cieľov budujete svoje sebavedomie a odhodlanie pokračovať, lebo vidíte progres. Postupne si môžete dovoliť byť na seba tvrdší a vytyčovať si náročnejšie ciele,“ informuje spomínaná webstránka.
Cvičenie v pohodlí domova alebo vo fitku? Pozrite si ich výhody a nevýhody - FOTO, VIDEO
Konzultácia s lekárom
Aktívny pohyb párkrát v týždni odporúča predovšetkým Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ale aj lekári či fitness tréneri, priblížil web gymbeam.sk.
Ďalej je dôležité, aby ste pred začatím cvičenia skonzultovali svoj zdravotný stav s lekárom. Je to najmä pre tých, ktorí z dlhodobého hľadiska nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, ako aj pre jednotlivcov po štyridsiatke.
![žena, cvičenie](https://cdn.sita.sk/sites/32/2013/04/zena-cvicenie.jpg)
Včasná kontrola dokáže diagnostikovať akékoľvek zdravotné problémy, ktoré by pri cvičení mohli telo vystaviť nechcenému riziku úrazu.
Odporúča sa to napríklad pri cukrovke prvého alebo druhého typu, ochorení obličiek, artritíde či vysokom krvnom tlaku.
Lekár na základe prehliadky poradí, akému typu cvičení sa môžete venovať, ako aj čomu sa radšej vyhnúť.
Chcete začať cvičiť a neviete ako na to? Ponúkame rady, ktoré vám s tým efektívne pomôžu - FOTO, VIDEO
Odporúčaná dávka minút
WHO publikovala niekoľkoročnú štúdiu, z ktorej vyplýva, že viac než štvrtina svetovej populácie nespĺňa odporúčané množstvo fyzickej aktivity.
Odporúčania sa líšia predovšetkým v závislosti od vekovej skupiny – u detí a adolescentov či u dospelých do 64 rokov, pripomenul gymbeam.sk.
Pri odporúčanej spodnej hranici môžete cvičiť napríklad 30 minút päťkrát v týždni alebo 35 až 40 minút zruba každý druhý deň.
![Cvičenie, beh, pohybová aktivita,](https://cdn.sita.sk/sites/32/2017/04/cvicenie-beh-pohybova-aktivita-pohyb-676x507.jpg)
Niet nad dostatočný odpočinok
Celkovo je dôležité začínať pozvoľna a neskôr, pri vyššej fyzickej úrovni, intenzitu zvyšovať.
Myslíte tiež na to, že telo nie je stroj, preto ho treba nechať v niektoré dni občas aj odpočívať.
Práve dostatočný odpočinok je dôležitou súčasťou tréningového plánu. Regeneruje totiž organizmus po záťaži, je prevenciou proti svalovej únave, znižuje riziko zranenia, zlepšuje výkon a najmä podporuje zdravý spánok, doplnila webstránka gymbeam.sk.