Samit G20 sa skončil bez konsenzu v otázke ruskej vojny na Ukrajine, voči záverečnej formulácii namietali dve krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jim Chalmers, Nirmala Sitharaman
Na letákovej fotografii vydanej indickým ministerstvom financií sa austrálsky pokladník Jim Chalmers, ktorý vľavo, stretáva s indickou ministerkou financií Nirmala Sitharamanovou na summite G-20 v Bengaluru v Indii, sobotu, 25. februára 2023. Foto: SITA/AP

Samit ministrov financií skupiny G20 sa v sobotu v indickom meste Bangalúr skončil bez konsenzu v otázke ruskej vojny na Ukrajine. Voči formulácii v záverečnom dokumente namietali Rusko a Čína.

Krajiny združené v G7 počas prvého dňa samitu v piatok ohlásili nové sankcie proti Rusku. Americká ministerka financií Janet Yellenová odsúdila „nelegálnu a neodôvodnenú vojnu proti Ukrajine“ a zopakovala výzvu, aby krajiny G20 urobili viac v rámci podpory Ukrajiny a brzdenia vojnovej snahy Moskvy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na ostatnom stretnutí G20 v novembri minulého roka v Indonézii organizácia rozhodne odsúdila vojnu a upozornila, že konflikt zintenzívňuje krehkosť svetovej ekonomiky. Členmi G20 sú aj Rusko a také štáty, ako Čína a India, ktoré majú s Moskvou významný obchod.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janet Yellenová