SaS: Pre mamičky s malými deťmi dávka 233 eur

SaS
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a solidarita (SaS) navrhuje, aby každá matka starajúca sa o dieťa do troch rokov dostávala od štátu dávku 233 eur mesačne. Na tlačovej besede to uviedol podpredseda SaS Jozef Mihál. „Navrhujeme tiež, aby sa poskytovala na deti dávka, ktorá bude odstupňovaná podľa počtu detí v rodine,“ povedal. Ako ďalej uviedol, na jedno dieťa do 15 rokov jeho veku by rodičia dostávali 93 eur, na dve deti 163 eur, na tri deti 233 eur a na štyri deti a viac detí by štát rodičom prispel mesačne sumou 256 eur. Pri dieťati nad 15 rokov by mali mať rodičia podľa predstavy SaS nárok na 117 eur mesačne.

V oblasti dôchodkového systému strana podľa Mihála navrhuje, aby štát platil príspevky na dôchodkové poistenie za mamičky starajúce sa o dieťa do šiestich rokov zo 100 % priemernej mzdy na Slovensku, a nie zo 60 % priemernej mzdy ako v súčasnosti. „Žena, ktorá vychová jedno dieťa a bude s ním tri roky doma, by mala pri našom návrhu v priemere mesačne o 11 eur vyšší dôchodok,“ objasnil Mihál.

Matka, ktorá pred odchodom na rodičovskú dovolenku nebola nemocensky poistená, v súčasnosti podľa Mihála dostane za tri roky od štátu 8 246 eur, čo je v priemere 229 eur mesačne. Táto suma pritom zahŕňa jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa v sume 830 eur, poberanie rodičovského príspevku vo výške 164 eur počas 36 mesiacov, trojročné poberanie prídavku na dieťa v mesačnej sume 22 eur, ako aj daňového bonusu 20 eur mesačne. Mamičke, ktorá si platila nemocenské poistenie zo základu 500 eur mesačne, štát počas troch rokov podľa Mihála vyplatí 11 410 eur, čiže v priemere 317 eur mesačne. Táto mamička má totiž nárok aj na materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, ktorá by za 28 týždňov jej poberania tvorila spolu približne 1 800 eur, ako aj na vyšší rodičovský príspevok na dieťa do dvoch rokov v sume 256 eur mesačne. „Ak by sa presadil návrh SaS, tak podpora rodiny dosiahne 326 eur na mesiac,“ povedal Mihál. Strana pritom v rámci zavedenia systému tzv. odvodového bonusu počíta so zánikom povinného nemocenského poistenia v súčasnej podobe, následkom čoho by už mamičky nemali nárok na materské zo Sociálnej poisťovne. „Aj bez materského štátna podpora dosiahne vyššiu sumu ako v súčasnosti,“ povedal Mihál.

Na 256 eur z pôvodných 164,22 eura sa od začiatku januára tohto roka zvýšil príspevok štátu rodičom, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa do dvoch rokov veku, stratili pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské. Po dvoch rokoch veku dieťaťa do jeho troch rokov táto dávka klesá na 164,22 eura. Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo, dočasne a nesplnili podmienky nároku na materské, poberajú od januára tohto roka rodičovský príspevok naďalej v súčasnej výške 164,22 eura. Rodičovský príspevok sa od januára poskytuje len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť.

Ak sa rodičia rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, majú nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 percent sumy poberaného rodičovského príspevku. Ak rodičovi, ktorému bol jednorazový príspevok poskytnutý, vznikne opakovane nárok na rodičovský príspevok, bude dostávať 75 percent zo sumy rodičovského príspevku za príslušné kalendárne mesiace.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita