Severná Kórea údajne poslala do Ruska viac ako milión delostreleckých granátov, Moskva aj Pchjongjang tvrdenia popreli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Juhokórejská spravodajská služba sa domnieva, že Severná Kórea od augusta poslala do Ruska viac ako milión delostreleckých granátov, aby pomohla podporiť vojnu ruského vodcu Vladimira Putina s Ukrajinou.

Zveľaďovanie partnerstva

Povedal to juhokórejský zákonodarca Yoo Sang-bum, ktorý sa v stredu zúčastnil na brífingu za zatvorenými dverami s predstaviteľmi spravodajských služieb. Severná Kórea a Rusko aktívne zveľaďujú svoje partnerstvo v čase prehlbujúcich sa nezhôd so Spojenými štátmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ich diplomacia, zdôraznená na septembrovom samite medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a Putinom, vyvolala obavy z dohody o zbrojení. V rámci nej Severná Kórea dodáva Rusku veľmi potrebnú muníciu výmenou za pokročilé ruské technológie, ktoré by posilnili Kimov jadrový program.

Zaslanie delostreleckých granátov

Pchjongjang aj Moskva popreli tvrdenia USA a Južnej Kórey, že Sever presúva dodávky zbraní do Ruska. Podľa Yoo Sang-buma sa však juhokórejská spravodajská služba má dôvod domnievať, že Severná Kórea od začiatku augusta poslala do Ruska viac ako milión delostreleckých granátov.

A to prostredníctvom lodí a iných dopravných prostriedkov, aby pomohla posilniť bojové schopnosti Ruska na Ukrajine. Yoo Sang-bum podotkol, že tento počet granátov by Rusom vystačil na približne dva mesiace.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unVladimir PutinYoo Sang-bum