Sheile, ktorá močila na Korán a vyhrážala sa Čaputovej, potvrdil Najvyšší súd tri roky väzenia (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SÚDY: Zasadnutie so Sheilou Sz.
Sheila Sz., obžalovaná z extrémizmu pred začatím verejného zasadnutia na Najvyššom súde SR v Bratislave. Bratislava, 21. február 2024. Foto: SITA/Martin Šálek.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. februára, 13:22

Najvyšší súd SR v stredu vo veci Sheily Szmerekovej známej pre medializované prípady spojené s extrémizmom vrátane protimoslimského videa s pálením koránu potvrdil trest tri roky väzenia.

Zrušil síce pôvodný rozsudok Špecializovaného trestného súdu, sám však vyniesol rovnaký verdikt. Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.

Zhabali aj plynové pištole

Sudca Špecializovaného trestného súdu v marci minulého roku uznal obžalovanú za vinnú z trestných činov výroby a rozširovania extrémistických materiálov, prečiny násilia na skupine obyvateľov, prečiny hanobenia rasy a národnosti.

V tejto súvislosti jej prvostupňový súd uložil súhrnný trest odňatia slobody vo výmere tri roky so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Súd tiež rozhodol o zhabaní dvoch plynových pištolí, ktoré patrili obžalovanej.

Sheila sa voči verdiktu na mieste odvolala. Odvolanie podal aj Úrad špeciálnej prokuratúry, keďže požadoval uloženie prísnejšieho trestu.

Manifest traumatizujúcich zážitkov

Senát najvyššieho súdu podľa predsedníčky senátu Jany Kostolanskej pôvodný verdikt zrušil, pretože Špecializovaný trestný súd k veci pripojil aj prípad, keď sa Sheila v Ružomberku vyhrážala spolubývajúcim. V tejto veci však uzavrela predtým dohodu o vine a trest.

Obhajkyňa obžalovanej žiadala od odvolacieho súdu, aby vec vrátil na ŠTS, prípadne aby obžalovanej zmiernil trest. Argumentovala pri tom, že Sheila bola v minulosti vo Fínsku obeťou obchodovania s ľuďmi, ako aj tým, že má diagnostikovanú takzvanú bludovú poruchu.

„Považujem jej konanie skôr za manifest traumatizujúcich zážitkov,“ povedala advokátka Ivana Halahijová. Podľa predsedníčky senátu je nepochybné, že Sheila bludovou poruchou trpí, priťažilo jej však spáchanie viacerých trestných činov.

Obžalovanú zároveň vyzvala, aby sa liečila, inak sa môže v budúcnosti znovu dopustiť trestnej činnosti. „Ste mladá žena, je naďalej na vás ako sa bude váš život vyvíjať,“ povedala Kostolanská.

Vyzývala na boj proti moslimom

Sheila Szmereková (rodená Adriána Meleková) bola obžalovaná za video, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán.

Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom.

Za svojím činom si stojí

Obžalovaná na začiatku hlavného pojednávania na ŠTS, ktoré trvalo len jeden deň, uviedla, že sa cíti nevinná.

Napriek tomu vo svojej výpovedi uvádzala, že si za svojím činom a názormi stojí. Podľa súdnej znalkyne bola schopná chápať zmysel trestného konania a rovnako mohla rozpoznať nebezpečnosť svojho konania.

Obhajca navrhoval zastaviť trestné konanie, lebo jeho klientka nie je schopná si uvedomiť, o čo na pojednávaní ide. Súd jej totiž predtým uložil ochranné psychiatrické liečenie, to sa však týkalo iných skutkov.

Polícia Sheilu zadržala vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Samosudca ŠTS v apríli 2021 a následne aj v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Najvyšší súd SR prvé z rozhodnutí zrušil, druhé však následne potvrdil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Sheila Sz.
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR