Odporúčame:
Ministerstvo školstva víta rozhodnutie odborov
Ministerstvo školstva oceňuje rozhodnutie školských odborárov nevyhlásiť štrajk a tiež korektnosť pri všetkých doterajších vzájomných rokovaniach.
„Sme radi, že zástupcovia odborového zväzu chápu, že výška platov pedagogických zamestnancov je v súčasnosti ovplyvnená aj možnosťami verejných financií,“ uviedla hovorkyňa rezortu školstva Miriam Žiaková.
Vláda chce podľa nej napriek tejto skutočnosti podporovať výchovu a vzdelávanie. „Sme toho názoru, že štrajky a emócie na námestiach nepomáhajú hľadať riešenia, naopak, krajiny sú úspešné vtedy, ak sa pri rokovaniach predkladajú racionálne argumenty,“ dodala Žiaková.
Dnes o tom rozhodla mimoriadna rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. „Zvážili sme, že menším zlom, aj napriek tomu, že nás za to budú mnohí kolegovia kritizovať, je postupovať v ďalších rokovaniach,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda školských odborárov Jozef Lužák.
Odmietol však povedať, aká časť členov zväzu zahlasovala proti štrajku. Podľa jeho slov odborári zobrali do úvahy momentálnu politickú situáciu a obmedzený mandát dočasnej vlády.
Odborári zostávajú v štrajkovej pohotovosti až do zjazdu školských odborárov, ktorý je naplánovaný na 24. až 26. novembra. Lužák však naznačil, že ide o stretnutie, ktoré sa koná každé štyri roky a jeho hlavnými bodmi sú v prvom rade voľba nových funkcionárov, orgánov a diskusia o novej vízii na ďalšie štyri roky.
Odborári vybojovali vyšší plat pre nepedagógov
Za čiastočný úspech považujú odborári prísľub premiérky Ivety Radičovej. Tá avizovala zvýšenie miezd nepedagogickým zamestnancom, ktorých platové tarify sú nižšie ako minimálna mzda. Lužák dnes dvakrát telefonoval priamo s Radičovou.
„Potvrdila, že bude vytvorená pracovná skupina, ktorá do konca volebného obdobia pripraví koncept pre novelu zákona 553 (zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, pozn. SITA) s tým, že budeme mať účasť v tejto pracovnej skupine,“ konštatoval Lužák.
Podľa jeho slov premiérka odmietla, aby novela prešla v skrátenom legislatívnom konaní. „Ale garantovala, že ak tento koncept bude prijatý uznesením tejto vlády, že bude záväzný aj pre vládu, ktorá nastúpi aj po parlamentných voľbách,“ uviedol Lužák.
Vláda v plnej miere nepristúpila na požiadavky školských odborárov napriek ich hrozbe štrajkom. Nepomohol septembrový protestný míting učiteľov pred Úradom vlády SR ani októbrové stretnutie s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom školstva Eugenom Jurzycom.
„Vieme o tom, že podstatná časť pedagógov je nespokojná s oceňovaním, aj s tým, akým spôsobom je financované školstvo, ale uvedomujeme si, že táto vláda nemá páky na to, aby radikálne zmenila tento stav,“ vyhlásil dnes Lužák.
Kabinet napokon v stredu ustúpil len nepedagogickým zamestnancom, ktorých tabuľkové platy sú v súčasnosti pod hranicou minimálnej mzdy. Zatiaľ čo učitelia zarábajú v priemere 740 eur mesačne, priemerná mzda školníkov, upratovačiek alebo kuchárok je 461 eur.