Sociálna poisťovňa ukončila prepočítavanie starobných dôchodkov, priemerne sa zvýšili o 42 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dôchodca, dôchodok
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa ukončila prepočítavanie starobných dôchodkov priznaných pred 1. januárom 2004.

Celkovo prepočítala približne 130 tisíc starobných dôchodkov, z toho viac ako 115 tisíc poberateľom dôchodok zvýšila a asi 15 tisíc poberateľom dôchodok vypláca aj naďalej v nezmenenej sume, keďže vyplácaný dôchodok je vyšší ako novo vypočítaný dôchodok. Priemerná suma zvýšenia predstavuje 42,33 eura. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Zákon umožňuje dôchodok v novej prepočítanej výške vyplácať najskôr od 1. januára 2018. „Ak poberateľovi dôchodku vznikol nárok na jeho zvýšenie, rozdiel mu bol doplatený spätne od 1. januára 2018 bez ohľadu na to, kedy Sociálna poisťovňa o novej výške dôchodku rozhodla,“ uviedol Višváder.

Hovorca poisťovne upozornil na to, že zákon neumožňuje prepočítať všetky starobné dôchodky priznané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004. Nárok na prepočet starobného dôchodku majú poberatelia takého starobného dôchodku, ktorý by bol ku dňu priznania vyšší, ak by bol určený podľa zákona o sociálnom poistení účinnom od 1. januára 2004.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa