Súd rozhodol o vydaní slovenského podnikateľa do Poľska na trestné stíhanie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Právo, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované, 7. marca, 14:24

Krajský súd v Bratislave rozhodol o vydaní slovenského podnikateľa Rastislava Vasilišina do Poľska na trestné stíhanie.

Európsky zatykač

Krajský súd v Katoviciach totiž na neho vydal európsky zatykač, keďže je stíhaný pre majetkovú a hospodársku trestnú činnosť.

Podnikateľ, ktorého na súd priviedla eskorta, ešte predtým vyhlásil, že s vydaním nesúhlasí. Celú vec totiž považuje za politický proces.

Spochybnil nezávislosť poľského súdnictva

Vasilišin je známy písaním o ekonomických témach vo viacerých slovenských médiách. Na súde vo štvrtok uviedol, že trestné stíhanie v Poľsku je len pokračovaním jeho súdneho sporu s Daňovým úradom vo Varšave, v ktorom predtým uspel. Zároveň spochybnil nezávislosť poľského súdnictva.

„Poľský štát nie je podľa Európskej únie právnym štátom a porušuje pravidlá spravodlivého procesu,“ skonštatoval.

Rozhodnutie v prospech Vasilišina

Podľa dokumentov, ktoré Slovensku zasiala poľská strana, sa prípad týka viacerých skutkov, napríklad potvrdzovania nepravdivých údajov na fiktívnych dokumentoch týkajúcich sa nákupu elektrickej energie.

„Väčšina odberateľov tej elektrickej energie boli štátne orgány a z tých štátnych orgánov žiadna osoba nie je ani obvinená ani podozrivá,“ povedal obhajca Vasilišina Jaromír Šmátrala s tým, že z tohto dôvodu považujú celú vec za politickú. Zároveň pripomenul, že poľské daňové orgány rozhodli v prospech jeho klienta.

„A vidíme tam prekážku rozhodnutej veci. Doposiaľ nám nebol sprístupnený spis, okrem Európskeho zatýkacieho rozkazu,“ doplnil Šmátrala.

Rastislav Vasilišin je podľa medializovaného životopisu zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Vyštudoval na PACE University v New Yorku a má 25 rokov skúseností na finančných trhoch.

V USA pracoval pre Mitsui a Joseph Stevens Investments, na Slovensku pre AcrossSlavia Capital a J&T. Založil a riadil Virtuse Group, jednu z najväčších firiem na svete v oblasti obchodovania s emisnými povolenkami.

„V súčasnosti sa zaoberá problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného ,starého‘ sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou digitálnych aktív,“ uvádza sa v životopise.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaromír Šmátrala
Firmy a inštitúcie Across Private InvestmentsEurópska úniaJ&T BANKAKrajský súd BratislavaSlavia Capital