Sudkyňu Záleskú napomenuli, neskoro vypracovala rozhodnutia o obnove konania odsúdeného Mišenku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viliam Mišenka
Viliam Mišenka. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger.
Tento článok pre vás načítala AI.

Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR v pondelok skonštatoval, že sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská porušila povinnosti sudcu, keď včas nevypracovala rozhodnutie a neodovzdala ho na doručenie.

Ako ďalej informoval hovorca súdu Michal Hajtol, sudkyni v tejto súvislosti uložili disciplinárne opatrenie, konkrétne napomenutie. Disciplinárny návrh na sudkyňu podal v júli tohto roka predseda ŠTS Ján Hrubala.

Obnova konania odsúdeného Mišenku

Vec sa podľa medializovaných informácii týkala rozhodovania o obnove konania odsúdeného Viliama Mišenku. Členovia senátu, ktorému Záleská predsedala rozhodli vo veci 23. januára tohto roku.

Vtedy na verejnom zasadnutí predsedníčka senátu vyhlásila uznesenie, avšak podľa verdiktu NSS SR v lehote tridsiatich pracovných dní od jeho vyhlásenia rozhodnutie nevypracovala, ani nepožiadala predsedu súdu o predĺženie tejto lehoty o ďalších 30 pracovných dní. Písomné rozhodnutie aj s odôvodnením predložila kancelárii súdu až 30. mája.

Skutku sa dopustila z nedbanlivosti

„Disciplinárny senát mal za preukázané, že disciplinárne obvinená si síce predmetnú povinnosť splnila, t.j. rozhodnutie vyhotovila a zabezpečila jeho expedovanie, urobila to však až po uplynutí lehoty, ktorú na to zákon určuje,“ uviedla predsedníčka senátu Viola Takáčová.

Doplnila, že v kontexte subjektívnej stránky deliktu má disciplinárny senát za to, že skutku sa disciplinárne obvinená sudkyňa dopustila z nedbanlivosti, keďže v priebehu konania jej úmyselné konanie disciplinárne nebolo preukázané.

Rozhodnutie disciplinárny senát prijal pomerom hlasov 5:0 a nie je proti nemu prípustný opravný prostriedok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HrubalaMichal HajtolPamela ZáleskáViliam Mišenka
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd SRŠpecializovaný trestný súd SR