Súdna rada odsúdila útoky na sudcu Fila, týkajú sa nevzatia Dědečka do väzby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dědeček, SÚDY: Verejné zasadnutie o väzbe Dušana D.
Obvinený Dušan Dědeček (uprostred) odchádza v sprievode príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže z verejného zasadnutia na Krajskom súde v Bratislave, na ktorom senát rozhodol, že obvinený bude stíhaný väzobne. Bratislava, 14. október 2022. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Súdna rada SR prijala stanovisko, v ktorom odsúdila útoky na sudcu Mareka Fila ale aj iných sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť. Reagovala tým na medializované informácie, že sudca Okresného súdu Bratislava I Marek Filo čelí pre nevzatie obvineného vodiča Dušana Dědečka do väzby vyhrážkam. Podľa stanoviska rady môže takáto situácia ohroziť nezávislosť justície.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

„Sudcovia v právnom štáte rozhodujú podľa zákona a nie verejnej mienky,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že je neprípustné ohrozovať osoby sudcov, ako aj ich blízkych.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I Marek Filo vo štvrtok 6. októbra nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dědečka stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania. Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel.

Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz, a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom. Rozhodnutie Fila neskôr zvrátil Krajský súd v Bratislave a Dědečka vzal do väzby pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan DědečekMarek Filo
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR