Suja na smeráckych oslavách SNP neprekvapil len uniformou. Spôsobil rozkol v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Suja, Oslavy SNP
Podpredseda strany Republika Miroslav Suja (v popredí) sa zúčastnil na zhromaždení organizovaného stranou SMER-SSD pri príležitosti 79. výročia Slovenského národného povstania (SNP) na Námestí SNP vo Zvolene. Zvolen, 29. august 2023. Foto: SITA/Jakub Julény
Tento článok pre vás načítala AI.

Ešte nedávno odídenci z Kotlebovej ĽS Naše Slovensko velebili Jozefa Tisa a odsudzovali Slovenské národné povstanie. Preto viacerých prekvapilo, keď sa na oslavách SNP, ktorú organizoval Smer-SD, objavil Miroslav Suja z Republiky.

Sedel v prvom rade spolu s vrcholovými predstaviteľmi Smeru a na oslavy prišiel ako člen Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. To spôsobilo vo zväze rozkol, ako informovala TV Joj na svojom webe Noviny.sk. Časť členov sa odtrhla a plánuje založiť vlastné združenie.

Šéf zväzu v tom problém nevidí

Miroslav Suja nechápe kritike, aj napriek tomu, že niektorí členovia hnutia majú pestrú extrémistickú minulosť. „Od roku 1996 kladiem vence, neviem prečo tento rok kritika. A to len od slniečkárov a ešte pred voľbami,“ povedala dvojka na kandidátke republiky.

Problém v tom nevidí ani šéf Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer. Viem, že aj Republika sa už vzdáva toho, že oni nie sú fašisti,“ tvrdil. Na otázku, či tomu verí, odpovedal: Skôr tie voľby teraz…“

Názorový kotrmelec

Príklad „názorového kotrmelca“ predviedol poslanecký asistent hnutia Tomáš Špaček. Teraz napísal, že si bol uctiť pamiatku SNP a nikdy nezabudnú na tých, ktorí hrdinsky položili svoje životy za lepšiu budúcnosť. V roku 2020 však tvrdil niečo iné. Žiadny hrdý štát nemôže oslavovať zahraničím podporovaný násilný prevrat, ktorý bol mierený proti jeho štátnosti a svojbytnosti,“ napísal.

Ku konaniu členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov sa vyjadrilo aj Ministerstvo obrany (MO) SR. „Na konanie členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov nazeráme so znepokojením a opätovne apelujeme na nastavenie hodnotového kompasu. Nevylučujeme ani prehodnotenie dohody o spolupráci,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Mária Precner.

Naď vysvetlil pôvod vyznamenaní

Suja, ktorý absolvoval základnú vojenskú službu v 5. špeciálnom pluku a potom pracoval pre mafiána a viacnásobného vraha Mikuláša Černáka, prišiel na zhromaždenie vo Zvolene s baretom a dvomi vyznamenaniami.

„Klub vojenských výsadkárov a takisto klubu z Českej republiky. Plus ešte odznak, ktorý som dostal na základnej vojenskej službe,“ ozrejmil.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) upozornil, že Klub vojenských výsadkárov je občianske združenie a nie armádna zložka. Zároveň uviedol, že vie vysvetliť aj pôvod druhého vyznamenania.

„Za 500 českých korún nejakú medailu a budeme si o nich myslieť, že sú to nejakí veteráni,“ povedal Jaroslav Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vznikne nové združenie

Udalosti vo Zvolene tak boli zrejme len vyvrcholením vzbury vo vnútri zväzu protifašistických bojovníkov.

„Slovenský zväz protifašistických bojovníkov má vystupovať proti extrémnym silám, ktoré propagujú neonacizmus, neofašizmus, neoľudáctvo a Republika je zosobnením týchto tendencií,“ uviedol Peter Weiss, bývalý podpredseda NR SR a diplomat.

Časť členov sa preto rozhodla založiť nové združenie, ktoré bude mať názov Slovenské protifašistické hnutie. Podľa Weissa ním chcú osloviť mladú a strednú generáciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav NaďMária PrecnerMiroslav SujaPeter Weiss
Firmy a inštitúcie Hnutie RepublikaMO Ministerstvo obrany SRSlovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)