Šutaj Eštok demonštratívne prebral moc a nebránia mu ani zákony, tvrdí Kolíková

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) robí špinavú prácu pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Uviedla to bývalá ministerka spravodlivosti, poslankyňa Mária Kolíková (SaS) po piatkovom zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR s tým, že tu máme vojnu v polícii prostredníctvom ministra vnútra Šutaja Eštoka a tiež novú vojnu so sudcami.

Nepohodlní policajti nemajú miesto

Podľa Kolíkovej minister vnútra demonštratívne prevzal svoju moc a robí to spôsobom, ktorý je agresívny, arogantný a ktorým jasne dáva najavo, že nepohodlní policajti ani sudcovia u neho nemajú miesto.

„Spôsob, akým realizuje svoju moc, je taký, že sa jasne verejne vyhráža, že použije všetko, čo vníma, že je dostupné a nebráni mu nič, nebránia mu ani zákony,“ vyhlásila exministerka spravodlivosti.

„To, čo je na celom poburujúce, je to, že je sám právnik a sám dobre vie, aké pravidlá platia aj pri interpretácii zákonov a vie, že štátne orgány sú povinné spolupracovať. Ak je tu teda zrejmé, že tu boli oznamovatelia, ktorí sú chránení a má ich ako príslušníkov v rámci Policajného zboru a chce voči nim urobiť nejaký úkon, tak je na mieste, ak si aj myslí, že nepotrebuje súhlas od Úradu na ochranu oznamovateľov, aby to najprv konzultoval, lebo mohol predpokladať, s ohľadom na verejné diskusie k tejto téme, že môže tu byť nesúlad jeho názoru s názorom úradu,“ vysvetlila Kolíková.

Pripomínajúce obdobie Harabina

Dodala, že ako sa však ukázalo, Úrad na ochranu oznamovateľov má iný názor na jeho postup. Ako Kolíková ďalej uviedla, Šutaj Eštok miesto toho, aby aktívne pristúpil k povinnosti spolupracovať, tak pokračuje ďalej v agresívnom spôsobe preberania moci.

„Pripomína mi to obdobie Harabina, ktorý robil kroky, ktorými šikanoval sudcov, ktorí neplnili jeho očakávania a boli pre neho nepohodlní. Toto presne robí minister vnútra Šutaj Eštok a robí to ako minister, ktorý ešte nedostal dôveru parlamentu,“ dodala Kolíková a uzavrela s tým, že tu je naozaj na mieste, aby Šutaj Eštok z pozície ministra vnútra odstúpil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováMatúš Šutaj EštokRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD