Ústavnoprávny výbor, ktorý sa mal zaoberať Šutaj Eštokom, len neformálne diskutoval s Kubinom a Dlugošovou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie ústavnoprávneho výboru
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (uprostred) po skončení rokovania 2. schôdze Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR. Bratislava, 10. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. novembra, 12:27

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, ktorý sa mal zaoberať aktuálnou situáciou v polícii a prvými krokmi nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD), nie je uznášaniaschopný. Dôvodom je neúčasť koaličných poslancov.

Podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS) uviedol, že budú pokračovať neformálnou diskusiou. Rokovanie výboru zablokovali svojou neúčasťou Tibor Gašpar, Ján Mažgút a Lucia Plevíková zo Smeru-SD, Richard Eliáš a Štefan Gašparovič z Hlasu-SD a Roman Michelko zo SNS.

Nebola to povinnosť

Peter Kubina, advokát obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu, na výbore uviedol, že postavenie jeho klientov mimo služby sa zo strany ministra vnútra prezentuje ako niečo, čo sa povinne musí urobiť, keď je niekto obvinený, avšak to nie je pravda.

„O postavení mimo službu rozhoduje minister nielen na základe obvinenia, ale zároveň, či je tam aj vážny štátny záujem, ktorý by mohol byť poškodený tým, že zotrvajú v službe, prípadne či by ich zotrvanie v službe mohlo sťažiť objasnenie skutku, z ktorého sú obvinení,“ zdôraznil.

Kubina poukázal na to, že dva roky aj niekoľko mesiacov boli títo vyšetrovatelia v službe napriek obvineniu. „Odvtedy nenastal žiadny aktualizačný moment, ktorý by si vyžadoval prehodnotenie toho záveru, že majú zostať v štátnej službe,“ povedal.

Hrubé vyhrážanie sa sudcom

Kubina ďalej povedal, že vyjadrenia ministra vnútra považuje za hrubé vyhrážanie sa sudcom a sudcovský stav by mal byť ten prvý, ktorý by sa mal ozvať. Advokát sa domnieva, že Šutaj Eštok vyslal odkaz sudcom Mestského súdu Bratislava IV., aby rozhodli podľa jeho očakávaní, a ak nie, pôjde po nich.

Šutaj Eštok v piatok pre médiá skonštatoval, že mestský súd nemal príslušnosť vrátiť do práce policajného viceprezidenta Branka Kišša. Šéf rezortu vnútra to uviedol na margo včerajšieho rozhodnutia Mestského súdu Bratislava IV, ktorý vrátil na pôvodné pracovné miesto bývalého prvého viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša, ktorého pozíciu Šutaj Eštok zrušil k 1. novembru.

Ak krajský súd skonštatuje, že mestský súd nemal konať, potom bude podľa Šutaja Eštoka minister spravodlivosti rozhodovať, „či v prípade tohto sudcu nie je potrebné podať disciplinárne konanie.“

Minister sa mal obrátiť na ÚOO

Policajti okolo Jána Čurillu, ktorí vyšetrovali korupčné kauzy Smeru-SD, majú štatút chránených oznamovateľov, tým pádom majú nad sebou záštitu Úradu na ochranu oznamovateľov. Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová hovorí, že ministerstvo vnútra sa malo na úrad obrátiť predtým, ako ich postavilo mimo službu, aby sa mohlo vylúčiť, že takýto krok nie je aktom odvety.

Na výbore informovala, že od septembra 2021 úrad eviduje 58 chránených oznamovateľov. Obrátilo sa na nich aj 13 zamestnávateľov na pomoc s rôznymi typmi pracovnoprávnych úkonov, väčšinou išlo o výpovede, pričom v šiestich prípadoch súhlas udelili a v šiestich neudelili a jedno konanie je otvorené.

„Čiže žiadne zabetónovanie v úrade len preto, že niekto má status chráneného oznamovateľa. Ak chránený oznamovateľ nedodržiava predpisy alebo spácha nejaký správny delikt, tak my ten súhlas udelíme, o čom hovoria aj tieto čísla,“ povedala. Dodala, že doteraz sa v praxi nestretli s takouto situáciu, kde by štátny orgán takto postupoval voči chráneným oznamovateľom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ČurillaJán MažgútMatúš Šutaj EštokOndrej DostálPeter KubinaRichard EliášRoman MichelkoTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraÚstavnoprávny výbor NRSR