Tipos extraliga (hokej): Zvolen zdolal Poprad aj v treťom finále, v predĺžení bol hrdinom Melancon (video)

Radovan Bondra, HKM Zvolen
Radovan Bondra v drese HKM Zvolen. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 3. mája 21:10

Hráči Zvolena po dvoch domácich dueloch zvládli aj tretí finálový zápas hokejovej Tipos extraligy, v pondelok na popradskom ľade zvíťazili 2:1 po predĺžení a v sérii hranej na štyri víťazstvá vedú už 3:0.

Hrdinom pondelkového stretnutia sa stal legionár T. J. Melancon, ktorý o triumfe Zvolena rozhodol v predĺžení. Štvrtý zápas finálovej série je programe v utorok 4. mája o 18.00 h opäť v Poprade a hostia v ňom môžu spečatiť zisk titulu.

Tipos extraliga – finálová séria (program a výsledky)

• štvrtok 29. apríla (1. zápas): HKM ZVOLEN – HK Poprad 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
    piatok 30. apríla (2. zápas): HKM ZVOLEN – HK Poprad 4:3 po predĺžení (1:2, 1:1, 1:0 – 1:0)
    pondelok 3. mája (3. zápas): HK Poprad – HKM ZVOLEN 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)
    utorok 4. mája (4. zápas): HK Poprad – HKM Zvolen (18.00)
    štvrtok 6. mája (prípadný 5. zápas): HKM Zvolen – HK Poprad (17.30)
    sobota 8. mája (prípadný 6. zápas): HK Poprad – HKM Zvolen (18.00)
    pondelok 10. mája (prípadný 7. zápas): HKM Zvolen – HK Poprad (18.00)

Popradčanov čaká ťažká úloha, pretože na premiérový titul v histórii klubu teraz potrebuje vyhrať najbližšie štyri stretnutia.

Hokej – Tipos extraliga (finále)

• 3. zápas

HK Poprad – HKM Zvolen 1:2 po predĺžení (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

• stav série 0:3

27:20 – 0:1 A. McPherson (R. Bondra) – presilová hra
28:59 – 1:1 M. Dalhuisen
68:52 – 1:2 T. J. Melancon

Vylúčenia:
2:25 J. Kolenič – 2 min. (napadnutie)
14:52 M. Viedenský – 2 min. (podrazenie)
17:52 P. Bjalončík – 2 min. (podrazenie)
26:29 M. Paločko – 2 min. (hákovanie)
26:46 M. Nuutinen – 2 min. (hrubosť)
26:46 D. Brejčák – 2 min. (hrubosť)
40:49 B. Betker – 2 min. (hákovanie)
55:26 M. Preisinger – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 38:33, vylúčenia: 4:4 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: D. Konc st., M. Novák – Š. Synek, P. Jedlička

Poprad: Hamerlík – Drgoň, Hudec, Kramár, Dalhuisen, Demo, Brejčák, Hodorovič – Svitana, Skokan, Haščák – Handlovský, Preisinger, Vandas – Livingston, Bjalončík, Tavi – Mešár, Matej Paločko, Mashinter – Zagrapan
Zvolen: Rahm – Betker, Kotvan, Ivan, Melancon, Hraško, Kubka, Meliško – Bondra, Viedenský, Stupka – McPherson, Mikúš, Nuutinen – Marcinek, Tibenský, Kolenič – Gubančok, Halama, Jedlička – Ďuriš

Zvolenčania nastúpili bez tria zranených hráčov Radovana Puliša, Petra Zuzina aj Miloša Kelemena, Popradčanom sa do zostavy vrátil Marcel Haščák a hrali aj Dávid Skokan a Lukáš Handlovský.

V porovnaní s predchádzajúcim dvoma finálovými zápasmi na ľade Zvolena v Poprade výraznejšie ubudlo gólov. V prvej časti domáci „kamzíci“ nevyužili dve početné výhody, hostia spod Pustého hradu jednu.

Zvolen vyhral základnú časť so ziskom 103 bodov, Popradčania získali 95 bodov a stačilo to na tretie miesto.

„Rytieri“ spod Pustého hradu si na ceste do finále poradili s Novými Zámkami 4:0 na zápasy a so Slovanom Bratislava 4:1. Podtatranci vo štvrťfinále zdolali hráčov Detvy 4:0 a v semifinále predviedli obrat proti Michalovciam z 0:2 na 4:2 na zápasy.

Zvolenčania v ich histórii slovenskej najvyššej súťaže v ére samostatnosti hrajú siedme finále. Dvakrát sa tešili z titulu (2001 a 2013) a štyrikrát získal strieborné medaily. Poprad je vo finále tretíkrát od roku 1993. Doposiaľ v nich získal iba dvakrát strieborné medaily.

Skóre stretnutia otvorili v 28. minúte, keď v presilovke Allan McPherson pomedzi betóny Petra Hamerlíka poslal Zvolen do vedenia – 0:1.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Z vedenia sa však zverenci trénera Petra Oremusa dlho netešili, keďže na opačnej strane vystrelil od modrej čiary obranca Mike Dalhuisen a puk skončil až za Robinom Rahmom – 1:1.

Obe mužstvá sa pozorne bránili, v závere tretej tretiny v presilovke Hamerlík zachránil domácich pri tlaku súpera. Na rad tak prišlo predĺženie, v ktorom majstrovský mečbal pre Zvolen zariadil strelou z pravej strany obranca Melancon ponad vyrážačku gólmana Hamerlíka – 1:2.

Hlasy po zápase:

• zdroj: RTVS

Peter Mikula (tréner HK Poprad): „Zvolen bol efektívnejší. Darmo hovoriť niektorým jedincom, aby častejšie strieľali. Nevytvorili sme dostatočný tlak na bránku súpera, ako si to žiadala situácia. Jedným z dôvodov, že sme vo finále nezvíťazili ani raz, je, že sme ešte nevyužili ani jednu presilovku. Zvolen však ešte nevyhral štyri zápasy, my musíme zabojovať. Srdce tam bolo, ale chýbal lepší tlak na bránku.“

Andrej Podkonický (asistent trénera HKM Zvolen):„Prišli sme sem vyhrať hneď tento zápas. V prvej tretine sme mali dobrý pohyb. V druhej sme dali gól, potom nešťastný dostali. Ubránili sme v tomto súboji viacero oslabení, potom sami nevyužili v závere tretej tretiny početnú výhodu. Súper však má šikovných hráčov, ale ubránili sme to.“